neumann.png

"Platforma Obywatelska jest przeciwna propozycji przedstawionej przez premier Beatę Szydło w sprawie TK, czyli siedmiu sędziów zgłoszonych przez większość rządzącą i ośmiu przez opozycję. – Jest nie do przyjęcia. Nie ma sędziów opozycyjnych i koalicyjnych. To nie jest sąd partyjny. To jest Trybunał Konstytucyjny, gdzie mają być sędziowie niezawiśli i niezależni – podkreślił w programie „Polityka przy kawie” Sławomir Neumann, szef klubu PO.

Polityk nie zgodził się z sugestią, że w obecnym kształcie w TK jest dziewięciu z dwunastu sędziów zgłoszonych przez koalicję PO-PSL. – Bądźmy uczciwi na część z tych sędziów zagłosowało Prawo i Sprawiedliwość. To nie jest tak, że tylko głosami Platformy i PSL-u zostali wybrani. Głosował i PiS i SLD – przypomniał.

– Mamy porządek konstytucyjny i mamy kadencję sędziego. Propozycja, o której mówił pan prezes Kaczyński, a wczoraj (w czwartek – przyp. red.) powtórzyła pani premier Szydło, mówi o tym, że od nowa wybieramy piętnastu sędziów. To jest próba powiedzenia, że naszym kompromisem jest to, że rozwalimy to, co jest dzisiaj i zbudujemy sobie nowy Trybunał, na nowych zasadach – ocenił Neumann.

Zdaniem szefa klubu PO to nie jest porozumienie tylko „brnięcie w większy jeszcze problem konstytucyjny”. (...)"

Źródło: tvp.info


bg Image