schetyna9.png

"– To nie jest debata, która ma zakończyć się zwycięstwem lub porażką. To jest pewnego rodzaju ostrzeżenie, które daje Europa – tak wtorkową debatę w PE na temat Polski skomentował w programie „Gość poranka” w TVP Info były szef MSZ Grzegorz Schetyna. Ocenił, że „pozycja Polski (w UE) w ostatnich tygodniach ulega bardzo stopniowej, ale konsekwentnej degradacji”.

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się dziś debata o sytuacji w Polsce, w której weźmie udział premier Beata Szydło. W zeszłą środę Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawnego z powodu nieprzestrzegania orzeczeń TK oraz wątpliwości wokół reformy Trybunału uchwalonej 23 grudnia ub. roku. 

Słabnąca pozycja

– Jedziemy tam wezwani. Polski rząd i polski premier jest wezwany do Europy na europejski dywan i ma się tłumaczyć z tego, co robi w Polsce. Nigdy tak nie było. Taka procedura został podjęta przez UE po raz pierwszy, w stosunku do pierwszego kraju – powiedział w TVP Info Grzegorz Schetyna.

Jak dodał, „takie pouczenie, wezwanie na dywanik nie zdarzyłoby się takiemu krajowi jak Niemcy, Francja czy Holandia; nikt by się nie odważył tego zrobić”. 

– Byliśmy jeszcze kilka miesięcy temu krajem z „big six”, czyli tej największej szóstki krajów europejskich – mówił gość TVP Info. Podkreślił, że „pozycja Polski w ostatnich tygodniach ulega bardzo stopniowej, ale konsekwentnej degradacji”.

Ostrzeżenie dla Polski 

– Dzisiaj będziemy mówić, ze dyskusja była spokojna. Bo widzę narrację propagandy rządowej: że była dyskusja merytoryczna, że wnioski są bardzo pozytywne, że Polska jest doceniona, i tak dalej. Natomiast to jest problem dla naszej polityki, problem dla pozycji Polski, która przez lata, szczególnie przez ostatnie osiem, była na bardzo wysokim poziomie. Teraz już jest inaczej – powiedział. 

Grzegorz Schetyna podkreślił, że „to nie jest debata, która ma zakończyć się zwycięstwem lub porażką”. 

– To jest pewnego rodzaju ostrzeżenie które daje Europa, w tym wypadku Parlament Europejski , wskazując Polskę jako kraj, który może robić problemy prawne, strukturalne wspólnocie europejskiej – mówił były szef MSZ. (...)"

Cała rozmowa: tvp.info

 

 


bg Image