neumann3.png

- Podczas debaty o Programie 500+ trzeba powiedzieć o pozytywnych i negatywnych stronach tego pomysłu - powiedział w rozmowie z Mirosławem Skowronem Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann.

"Super Express": - Po wyjazdowym posiedzeniu klubu PiS jest znana lista priorytetów. Chciałem się dowiedzieć, które z nich jako PO poprzecie. Zacznijmy od 500 zł na dziecko.

Sławomir Neumann: - To niech PiS wreszcie tę obietnicę położy na stół w postaci ustawy. Ja cały czas pamiętam o umowie 500 zł na każde, a nie na drugie dziecko. I będziemy im w tym pomagać.

- A w wersji okrojonej?

- To będziemy przypominać, że oszukali wyborców. Co do meritum czekamy na szczegóły. Rozumiem jednak, że Polacy to 500 zł zaakceptowali i zabranie im tego byłoby złym rozwiązaniem. Warto jednak, żeby przy okazji debaty o 500 zł powiedzieć o pozytywnych i negatywnych stronach takiego ruchu, monitorować zagrożenia, wpływ na rynek pracy, gospodarkę, inflację.

- Przyjęcie uchodźców, ale po sprawdzeniu wyłącznie chrześcijan.

- Premier Kopacz załatwiła w Brukseli to, że będą to uchodźcy sprawdzeni przez służby i głównie kobiety z dziećmi. I tu PiS będzie miał nasze wsparcie. O kwestii wyznania nie mówiliśmy.

- Redukcja cen leków, obniżanie punktacji części procedur medycznych?

- Do tej pory PiS to nie wychodzi. Ceny leków potransplantacyjnych wzrosły. Po obniżkach w ostatnich latach trudno jednak o pole do obniżek, bo mamy najtańsze leki w Europie.

- Likwidacja gimnazjów?

- Platforma będzie broniła gimnazjów.

- Bo chce je likwidować PiS? Przez lata wszyscy wieszali psy na gimnazjach...

- Przez lata utarło się hasło, że gimnazja to błąd. Taka reforma wymaga lat. I dopiero teraz widać, że ta reforma była dobra, że ten model jest dobrze oceniany. Rozwalanie tego modelu jest ideologiczne i szkodliwe, a nie racjonalne. (...)"

Cała rozmowa: se.pl


bg Image