tomczyk2.png

- Jesteśmy bardzo wyczuleni na to, co mówią Niemcy. Z oczywistych względów, każdy z nas uczył się historii. Tylko tych stwierdzeń nie byłoby, gdyby nie to, co dzieje się obecnie w Polsce. Zła opinia o Polsce pojawiła się nie przez Niemcy, ale przez politykę PiS względem Trybunału Konstytucyjnego, mediów - argumentował Cezary Tomczyk.

"Minister Witold Waszczykowski zaprosił ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie Rolfa Nikela w związku "z antypolskimi wypowiedziami polityków niemieckich" - poinformował w niedzielę rzecznik MSZ Artur Dmochowski.

"Potrzebny był wróg zewnętrzny. Wydaje się, że będą nim Niemcy"

Cezary Tomczyk był dopytywany, czy wezwano właściwą osobę, bo sytuację w Polsce krytykowali przede wszystkim Martin Schulz oraz Guenther Oettinger. Pierwszy jest przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a drugi komisarzem UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.

- W polityce PiS od jakiegoś czasu nie liczą się specjalnie fakty, tylko czysta polityka, rozumiana jako sztuka zwyciężania, szukania wrogów. Trochę jest tak, że wróg wewnętrzny już się znalazł. Kiedyś była to Platforma, teraz tę rolą wziął na siebie Trybunał Konstytucyjny. Potrzebny był jednak również wróg zewnętrzny. Wydaje się, że będą nim Niemcy - powiedział Cezary Tomczyk.

"Do Putina nam daleko"

Poseł Platformy ocenił również słowa Martina Schulza, które przytoczyła gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Szef PE mówił m.in. że "polski rząd uważa swoje zwycięstwo wyborcze za mandat do podporządkowania dobra państwa interesom zwycięskiej partii". - To demokracja prowadzona w stylu Putina i niebezpieczna putinizacja europejskiej polityki - kontynuował polityk.

- Z pierwszą częścią wypowiedzi pewnie trzeba się zgodzić, bo rzeczywiście jest tak, że ten mandat, który Polacy dali Prawu i Sprawiedliwości nie przekracza granicy konstytucji. Jeśli chodzi o ten drugi fragment, to ja bym się nie posunął tak daleko w swoich wypowiedziach i nie chciałbym, by w stosunku do mojego kraju używano takich słów, bo do Putina nam daleko - ocenił Tomczyk. (...)" 

Cała rozmowa: polsatnews.pl


bg Image