schetyna7.png

"Tak się nie rozmawia między partnerami, którzy chcą prowadzić wspólną politykę – mówił w programie „Gość poranka” w TVP Info przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna, krytykując wypowiedzi swojego następcy Witolda Waszczykowskiego. 

Zdaniem Grzegorza Schetyny politycy PiS, „zaczadzeni wyborczym zwycięstwem”, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji wypowiadanych słów. Tymczasem „jak jest akcja, to będzie także reakcja” – powiedział.

Grzegorz Schetyna uważa, że polska polityka zagraniczna musi być jednorodna i konsekwentna, dlatego wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego jej nie służą. Zaznaczył, ze minister najpierw udzielił wywiadu, a potem swoje słowa prostował, nie wiadomo więc, co jest jego prawdziwą opinią. Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że prostowana później przez ministra wypowiedź o „handlu dotyczącym wymiany kwestii praw emigrantów na Wyspach Brytyjskich na wzmocnienie wschodniej flanki NATO” była nieporozumieniem, bo „NATO to nie Unia Europejska, to USA i Kanada, to zupełnie inny wymiar”.

Odpowiedzialność za całą UE 

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych skrytykował zapowiedź dokonania przez ministra Waszczykowskiego „poważnej korekty” polskiej polityki zagranicznej. – Jeżeli tak mają wyglądać pierwsze tygodnie aktywności ministra, to nie widzę tego dobrze – ocenił. 

Podkreślił, że „polska pozycja w Europie i świecie jest, a przynajmniej do niedawna była tak mocna, że Polska musi ponosić odpowiedzialność nie tylko za własny interes narodowy, ale za całą UE. 

Tymczasem „wypowiedzi ministra wywołują spore zamieszanie i zdziwienie w Europie i w świecie, bo przecież na te kwestie odpowiadają ministrowie, komisarze europejscy, sytuacja w Polsce jest komentowana powszechnie”.

Niedopuszczalny język 

– To jest język w Europie niedopuszczalny. Tak się nie rozmawia między partnerami, którzy chcą prowadzić wspólną politykę – mówił Grzegorz Schetyna.

Jego zdaniem PiS „nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takich wypowiedzi i takich działań”. – Są moim zdaniem zaczadzeni wyborczym zwycięstwem i nie zdają sobie sprawy że Polska jest wpisana w pewien system państw Unii Europejskiej, NATO, że to jest większa całość, a nie tylko nasza wola czy nasze widzimisię – powiedział gość TVP Info. (...)"

Źródło: tvp.info

 


bg Image