halicki6.png

"– Jeśli dziś eliminuje się zadania KRRiT, to jest to niezgodne konstytucją. Niezgodna z konstytucją jest inwigilacja, którą proponuje się w ustawie o policji. Niezgodna z konstytucją jest zmiana korpusu służby cywilnej w korpus właściwie znowu partyjny – mówił w programie „Gość poranka” w TVP Info Andrzej Halicki. Zapowiedział, że Platforma będzie kierować wadliwe ustawy do TK, który – jak ocenił – może w dalszym ciągu działać, gdyż dotycząca go nowelizacja została zaskarżona.

W środę wieczorem Sejm przyjął tzw. małą ustawę medialną, która przewiduje m.in., że odwoływanie i powoływanie członków kierownictwa mediów publicznych będzie należeć wyłącznie do kompetencji ministra skarbu, a nie jak do tej pory – do KRRiT. W ocenie Halickiego, nowelizacja jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

– Element podstawowy to zapisana właśnie w konstytucji rola KRRiT. Jeżeli dzisiaj niezgodnie z konstytucją eliminuje się jej zadania i nadzór (nad mediami – red.), czyli przenosi się właściwie w jedne ręce – ministra skarbu, reprezentanta partii i rządu – decyzje personalne, które do tej pory były i nadzorowane, i realizowane przez ciało opisane, konstytucyjne, to jest niezgodne z konstytucją – argumentował gość TVP Info. 

„Widać, dlaczego przeszkadzał TK” 

– Niezgodna z konstytucją jest inwigilacja którą proponuje się w ustawie o policji. Niezgodna z konstytucją jest zmiana korpusu służby cywilnej w korpus właściwie znowu partyjny – wyliczał dalej.

– Dziś widać, dlaczego tak bardzo przeszkadzał Trybunał Konstytucyjny – zauważył Andrzej Halicki i zapowiedział, że Platforma będzie skarżyć do Trybunału kolejne ustawy. (...)"

Źródło: tvp.info


bg Image