schetyna2.png

Jeżeli niekonstytucyjna jest zmiana ustawy, to oznacza, że w wyniku tego Trybunał Konstytucyjny nie może funkcjonować zgodnie z prawem – powiedział w Polsat News Grzegorz Schetyna.

"Sejm uchwalił we wtorek wieczorem nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Platforma Obywatelska, jak zapowiedział zaraz po ogłoszeniu wyniku głosowania nad ustawą Borys Budka, zamierza zaskarżyć do Trybunału ustawę zmieniającą ustawę o TK.

- Chcemy pokazać, że ona jest niekonstytucyjna, przez co TK nie może funkcjonować zgodnie z prawem i wszystko, co będzie się działo później, będzie miało wadę prawną – wyjaśnił Grzegorz Schetyna.

Poseł zauważył, że nie zlikwidowano samej instytucji, ale "zabrano jej niezależność i możliwość instytucjonalnej kontroli zgodności prawa, które tworzy Sejm i Senat, z konstytucją". - To jest zły czas, to będzie pamiętane przez lata – dodał.

"Najgorszy z możliwych finałów"

Pytany o to, czy po ostatnich wydarzeniach Platforma będzie w przyszłości współpracować z PiS, odpowiedział, że "to będzie bardzo trudne". - Wczoraj to była lekcja arogancji, łamania zasad parlamentarnej współpracy - komentował wieczorne głosowanie w Sejmie. (...)"

Źródło: polskieradio.pl

 

 


bg Image