schetyna7.png

 – PiS robi to specjalnie. Chce sparaliżować Trybunał Konstytucyjny jako instytucję niezależną, która się nie poddaje, jak to widzieliśmy wczoraj, wpływowi PiS. TK chce wykonywać pracę, którą wykonywał przez lata – mówił w programie „Gość poranka” w TVP Info Grzegorz Schetyna, były minister spraw zagranicznych.

" – Po to został powołany Trybunał Konstytucyjny, po to napisaliśmy konstytucję, żeby rozdzielić władzę wykonawczą – w tym wypadku rząd – od władzy sądowniczej, sądów wszystkich szczebli, bo one muszą być niezależne. I to jest nasze osiągnięcie. Więc jeśli w tej sytuacji widzimy, że PiS chce sparaliżować Trybunał Konstytucyjny, to właśnie po to, by nie miał on wpływu na jakość i praworządność ustaw przez niego uchwalanych – tłumaczył Grzegorz Schetyna. 

Pretekst dla PiS

W poprzedniej kadencji Sejmu większość parlamentarna wybrała pięciu sędziów TK: trzech na miejsca sędziów, których kadencja upłynęła w listopadzie i dwóch „na zapas”, na miejsca sędziów, których kadencja kończy się w grudniu.

– Wybraliśmy 5 sędziów. Najpierw trzech, później dwóch. Lepsze jest wrogiem dobrego. Z dzisiejszej perspektywy mówimy zupełnie wprost – trzeba było wybrać trzech i poczekać na wybór tych dwóch. Nie pomagać przyszłemu parlamentowi i nie dawać pretekstu PiS do łamania konstytucji i prawa w taki sposób, jaki widzimy teraz – powiedział Grzegorz Schetyna.

TK: zapisy nowelizacji niekonstytucyjne

W środę niekonstytucyjność pięciu zapisów nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS orzekł Trybunał Konstytucyjny. Nie zakwestionował trybu uchwalenia nowelizacji, choć wskazał na naruszenia regulaminu Sejmu. Potwierdził konstytucyjność wyboru trzech sędziów z 8 października.

„Łamane jest prawo i dobry obyczaj parlamentarny”

– PiS ma zawsze rację i prezes Kaczyński. Taki jest ten klimat. Jeszcze parę tygodni temu nie spodziewalibyśmy się, że to pójdzie w tę stronę. Łamane jest prawo, łamany jest dobry obyczaj parlamentarny. Wszystko to powodowane jest tym, że jedna partia ma większość. Problem w tym, że łamie konstytucję. W ten proceder jest zaangażowana nie tylko partia PiS, ale też prezydent Andrzej Duda – nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją – tłumaczył były marszałek Sejmu. 

„PiS demoluje państwo prawa”

– Jest podział władzy. Jest władza sądownicza, do której należy Trybunał Konstytucyjny. To element polskiej praworządności. Państwa prawa, które zbudowaliśmy przez ostatnie 26 lat. I to jest wartość sama w sobie. A PiS to demoluje, uważając, że ten kto ma większość, może wszystko. Otóż nie, nie może. Takie sytuacje jak ta, o której mówimy dzisiaj, pokazują bardzo wyraźnie, że to, co sądowe, co w tym wypadku (należy do) Trybunału Konstytucyjnego, (...) nie być poddane woli i zaangażowaniu partii, która wygrywa wybory – powiedział Grzegorz Schetyna. (...)"

Źródło: tvp.info


bg Image