pomaska.png

Nawet prezes Jarosław Kaczyński zapewniał, że opozycja w polskim parlamencie będzie traktowana poważnie. Tymczasem każdego dnia widzimy, że to były tylko puste obietnice - powiedziała w rozmowie z Ryszardą Wojciechowską Agnieszka Pomaska.

Jak to jest być w opozycji? Bo do tej pory wiedziała Pani tylko, jak to jest, kiedy się rządzi.

Podczas rządów Platformy miałam poczucie, że rządzącym wolno mniej. Często nam o tym przypominała opozycja i sami dziennikarze. Dzisiaj rewiduję swój pogląd na temat rządzących i tego, co im wolno. Dla mnie dużo większym szokiem niż przegrana mojej partii w wyborach jest to, jak szybko PiS-owski walec próbuje „rozjeżdżać” nasze państwo.

Do czego trzeba się przyzwyczaić, będąc w opozycji?

Do pewnego poczucia bezsilności, zwłaszcza jeśli partia rządząca idzie po bandzie, tak jak to robi teraz Prawo i Sprawiedliwość. Do myśli, że ci, którzy doszli teraz do władzy, chcą rozprawić się z tymi, którzy rządzili. Przyznam, że aż takiego odwetu nie spodziewałam się. Zwłaszcza że zapowiedzi z tamtej strony były inne. Nawet prezes Jarosław Kaczyński zapewniał, że opozycja w polskim parlamencie będzie traktowana poważnie. Tymczasem każdego dnia widzimy, że to były tylko puste obietnice.

Ale czy można traktować poważnie opozycję, która przy bardzo ważnej debacie obraża się i wychodzi?

Nie byłam zwolenniczką tego ruchu. Wyszłam ze wszystkimi solidarnie. Uważam, że to był błąd, za który mogę tylko wyborców przeprosić. Powinniśmy zostać na sali - mimo frustracji i poczucia, że łamane są demokratyczne zasady i obyczaj sejmowy. A wracając do tego, do czego musimy się jeszcze przyzwyczaić, to do rządzenia z tylnego siedzenia. Zapamiętałam pewien obrazek z burzliwej debaty nad Trybunałem Konstytucyjnym. Premier Beata Szydło siedziała wówczas w tylnych ławach rządowych, a na jej miejscu usadowił się wicepremier Piotr Gliński. Jeszcze się nie spotkałam z taką sytuacją, żeby miejsce premiera na sali sejmowej zajął ktoś inny. (...)

Cała rozmowa: "Polska The Times", Nr 98(1460), str. 10-11


bg Image