Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/wmediach/budka.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/wmediach/budka.png'
budka.png

 - To duży problem, jeżeli rządy zaczyna się od łamania konstytucji, naciągania regulaminu oraz wyeliminowania opozycji z jakiejkolwiek dyskusji - mówił w programie "Jeden na jeden" poseł Borys Budka. 

"Platforma podda się osądowi Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli stwierdzi, że PO popełniła błąd, będę pierwszym, który przeprosi i powie: nigdy więcej to się nie powtórzy - mówił były minister sprawiedliwości Borys Budka. 

W ten sposób odniósł się do sporu o Trybunał i wyboru jego sędziów. W nocy ze środy na czwartek Sejm głosami PiS i Kukiz'15 przyjął uchwały stwierdzające, że wybór w październiku, jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu, pięciu sędziów Trybunału nie miał mocy prawnej. Z kolei w czwartek po posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów poinformowano, że Sejm zajmie się wyborem nowych sędziów TK na posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 2-3 grudnia. (...)

"Platforma potrafi przyznać się do błędów" 

Odniósł się również do słów byłego ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny, który w czwartek w Radio Zet przyznał, że z perspektywy czasu widać, iż "trzeba było wybrać (w październiku - red.) trzech (a nie pięciu - red.) sędziów TK". Jak powiedział Budka, Platforma Obywatelska przy wprowadzaniu pierwotnej ustawy uznała, że przy długim terminie zgłaszania kandydatur będzie, to rozwiązanie optymalne.

- Widząc wątpliwości części przedstawicieli świata nauki, polityków i praktyków złożyliśmy wniosek do Trybunału, żeby zbadał, czy mieliśmy rację - zaznaczył. Dodał, że PO podda się temu osądowi. Jak zapowiedział, jeżeli Trybunał stwierdzi, że Platforma popełniła błąd, "będzie pierwszym, który przeprosi i powie: nigdy więcej to się nie powtórzy". 

Dodał, że w przeciwieństwie do PiS Platforma Obywatelska potrafi przyznać się do błędów. - Chcemy, żeby (ewentualny błąd - red.) był stwierdzony przez kompetentny organ, a nie przez walec sejmowy, który proponuje lekarstwo gorsze od choroby - stwierdził.

Budka: PiS namówiło prezydenta, by nie odbierał przyrzeczeń od sędziów

Jego zdaniem, najbardziej tragiczne w tej sytuacji jest to, że PiS namówiło prezydenta Andrzeja Dudę, żeby wbrew konstytucji nie odbierał przyrzeczeń od trzech sędziów. Dodał, że jeżeli miał on wątpliwości w sprawie ich wyboru, mógł skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. (...)"

Źródło: tvn24.pl


bg Image