kidawa4.png

Boję się braku dyskusji, braku rozmowy i przekonania, że jest jedna racja. Demokracja jest wielką wartością, ale łatwo ją zniszczyć – mówiła w „Poranku RDC” wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak podkreśliła wicemarszałek, z sondaży jasno wynika, że nowe osoby, które pojawiły się w rządzie mają zaufanie społeczne i akceptację. – Natomiast wobec tych, którzy są już weteranami, jest bardzo duża nieufność – powiedziała.

„PiS wycofuje się z obietnic”

W środę premier Beata Szydło ma wygłosić pierwsze expose. – Może dowiemy się, jakie są plany na najbliższe miesiące i jak będzie konstruowany lub zmieniany budżet. Na razie czytając gazety i słuchając polityków PiS-u, mam wrażenie, że wycofują się z większości obietnic, które były ich sztandarowymi hasłami. Jest zamęt, wszystko wydaje się niespójne – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Nowy rodzaj wojny

W opinii gościa RDC, w każdym expose sprawy bezpieczeństwa państwa są istotnym punktem. – Ale mówienie, że tylko uchodźcy są problemem naszego bezpieczeństwa i przesuwanie na nich całej odpowiedzialności za to, co się dzieje w Europie, to nadużycie – wyjaśniała. – Z terroryzmem trzeba walczyć, to nowy rodzaj wojny. Wojny, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni – nasze wyobrażenie wojny czy walki było kompletnie inne – uważa.

Deficyt

Nowy minister finansów, Paweł Szałamacha powiedział, że deficyt w 2016 roku wzrośnie o 1,5 mld zł. – To niedobrze, bo i tak w budżecie na ten rok był założony trochę większy deficyt. To oznacza, że znów może być na nas nałożona reguła nadmiernego deficytu – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Media narodowe?

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada przekształcenie mediów publicznych w media narodowe. W ocenie wicemarszałek, stanie się to najpóźniej do lutego. – Podejrzewam, że będzie kompletnie nowa ustawa, zmieniająca całkowicie działanie mediów publicznych. Mówienie, że to będzie instytucja kultury, to trochę za mało – oceniła. Jak przyznała, możliwe jest, że w ustawie zostanie pominięta KRRiT.

Nowy  szef PO

 Pani premier Ewa Kopacz przez ostatnie lata zrobiła bardzo dużo, jej zaangażowanie pozwoliło zachować nam ponad 20-proc. poparcie – uważa gość RDC. – Przed nami wybory na szefa partii, które odbędą się w styczniu. Wiedzieliśmy, że czekają nas wybory, od wyjazdu Donalda Tuska do Brukseli – podkreśliła. Jak zaznaczyła, niezależnie od tego, kto zostanie nowym prezesem Platformy, w założeniach programowych niewiele się zmieni.

Źródło: rdc.pl


bg Image