Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/wmediach/kidawa5.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/wmediach/kidawa5.png'
kidawa5.png

Ja nawet nie wiem, czy te taśmy są prawdziwe. Na razie prokuratura nie postawiła nikomu żadnego zarzutu. Ciągle poruszamy się w tym, co jest w tych taśmach i ciągle, co dla mnie jest bardzo przykre, nie wiemy po co to było nagrywane i dlaczego na taką skalę - mówi marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z Konradem Piaseckim.

Konrad Piasecki: Mamy kolejne taśmy i mamy kolejne powody wstydu dla Platformy.

Małgorzata Kidawa-Błońska: Mamy kolejne taśmy, ale te kolejne taśmy pojawiające się na trzy dni przed wyborami...

Kiedy się pojawiają, to się pojawiają, ale były nagrane półtora roku temu.

Na trzy dni przed wyborami pojawiające się w takiej a nie innej stacji telewizyjnej i tak naprawdę z tych taśm nie dowiadujemy się niczego nowego.

Dowiadujemy się, że szef Najwyższej Izby Kontroli pisze ustawę dla Jana Kulczyka, mamy lobbystów, którzy chwalą się rozmowami z premierem i chwalą się wysłaniem wiceministrów, żeby załatwiali ich sprawy.

Gdybyśmy posłuchali, czym się chwalą ludzie w swoich domach, to naprawdę czasami chwalą się rzeczami, których nigdy nie robili, więc ja do tych taśm nie przywiązuję specjalnej wagi.

Ale skoro lobbysta cytuje słowa Donalda Tuska, to chyba jednak nie konfabuluje.

Ja powiem tak. Ja nawet nie wiem, czy te taśmy są prawdziwe. Taśmy na trzy dni przed wyborami, a przecież ostatnie półtora roku to są taśmy. Są jakieś taśmy, ileś godzin, ciągle słyszymy, że tych godzin jest bardzo dużo.

Pani marszałek, czasami pokuta za grzechy jest rozciągnięta w czasie. A jak się nagrzeszyło....

To prawda, ale pokuta się kiedyś skończy, na szczęście.

Obaj panowie, o których mówi pan Wawrzynowicz, kandydują. Jeden z Pomorza, drugi z Zachodniego Pomorza. I co z tym poczniecie?

To zadecydują wyborcy, czy te osoby zweryfikują czy nie. Nie ma lepszej weryfikacji.

A co by pan zrobiła z kolejnym głazem w ogrodzie szefa Najwyższej Izby Kontroli?

Tu jest sprawa trudniejsza, ale ja powtarzam, ta decyzja powinna należeć do Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Tylko że on trwa i o dymisji nie chce słyszeć.

Najwyższa Izba Kontroli to jest taka instytucja, na którą nie powinien padać żaden, nawet najmniejszy cień.

Nie ma pani poczucia, że te taśmy dopełniają dosyć ponurego obrazu ostatniego 8-lecia.

Nie, bo te 8 lat nie było ponure. Taśmy były, to prawda. I w taśmach było dużo przede wszystkim fatalnego języka i takiego pokazania polityków w bardzo złym świetle.

Te taśmy to nie tylko język, ale też fakty, prywatyzacja, o której tutaj w tych taśmach wiele jest mowy.

Jest mowa, ale na razie prokuratura nie postawiła nikomu żadnego zarzutu. Ciągle poruszamy się w tym, co jest w tych taśmach i ciągle, co dla mnie jest bardzo przykre, nie wiemy po co to było nagrywane i dlaczego na taką skalę. I ta świadomość, że każdy z nas w każdej chwili może być nagrywany i że Wielkiego Brata mamy wokół siebie cały czas.

Ale to tylko potwierdza tezę, że wszyscy, a politycy zwłaszcza powinni przez cały czas, nawet w prywatnych rozmowach zachowywać się uczciwie. A z tych taśm to nie wynika.

Ale też nie wynika, że było to nieuczciwe. Taśmy były dla Platformy bardzo przykre, ale to było 8 lat, a taśmy są jednym małym wycinkiem tego wszystkiego. Raczej wolałabym mówić o pozytywach.

Pani marszałek, wie pani, że to jest ostatni taki piątek. Ostatni piątek 8-lecia, epoki czy ery rządów Platformy Obywatelskiej.

Każde ugrupowanie ma gorsze i lepsze momenty. Tak na prawdę nie wiemy, co będzie w następny piątek. To jeszcze poczekajmy spokojnie. 

No ale widzimy sondaże i wiemy, że Platforma tych wyborów nie wygra - tu się zgodzimy.

Widzimy sondaże, zobaczymy, co będzie. Naprawdę ja jestem przekonana, że te sondaże nas bardzo zaskoczą i będziemy bardzo długo je wszyscy analizowali.

A nie ma w pani nastroju dekadencji?

Dekadencja to piękne słowo, mi bardzo się podoba z moją duszą artystyczną i powiem, że piątków będzie jeszcze bardzo dużo...

Piątków będzie dużo, ale takich...

...i będą różne.

...takich piątków rządów Platformy wiele już chyba nie będzie.

Mogą być inne, również bardzo ciekawe, za jakiś czas. (...)

Cała rozmowa: rmf24.pl


bg Image