schetyna7.png

Jeżeli ktoś zakłada, że można robić koalicję przeciwko komuś, to ja mówię o koalicji „po coś”, takiej, która może coś wspólnie zbudować. Myślę, że jest taki sens i jest taka szansa; wszystko zależy oczywiście od wyniku wyborów – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Lider .Nowoczesnej Ryszard Petru mówił we wtorek w TVP Info, że „nie ma sensu koalicja przeciwko PiS-owi”, natomiast podstawą ewentualnego sojuszu powinno być porozumienie programowe.

Również minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, zapytany przez Kamilę Biedrzycką-Osicę, czy po wyborach powstanie wielka koalicja przeciw PiS powiedział, że jest „zwolennikiem wariantu i scenariusza +za+, wariantu optymistycznego”. Wskazał jednak różnice.

– Petru mówił, że musi być program, a ja nie mówię o porozumieniu programowym, tylko o pozytywnym nastawieniu. Jeżeli pani zakłada, że można robić koalicję przeciwko komuś, to ja mówię o koalicji „po coś”, takiej otwartej, która może coś wspólnie zbudować. Myślę, że jest taki sens i jest taka szansa; wszystko zależy oczywiście od wyniku wyborów.

„Potrzeba więcej Kaczyńskiego i Macierewicza”

Zapytany, jaki wpływ na wynik wyborów mogą mieć coraz częstsze wypowiedzi w mediach Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza, powiedział, że „niech będzie ich jak najwięcej, niech przedstawią analizę sytuacji bieżącej, a także plany na przyszłość rządu PiS”.

– Macierewicz jest kandydatem na ministra obrony narodowej rządu PiS, to są liderzy PiS i oni w sposób coraz bardziej wyrazisty przedstawiają program przyszłego rządu. Uważam, że najważniejsze jest to, żeby opinia publiczna, Polacy, się z tym zapoznali, co ich czeka w następnych latach – powiedział minister spraw zagranicznych.

„Budowanie wspólnoty, a nie szukanie wrogów”

Antoni Macierewicz mówił we wtorek podczas spotkania z wyborcami w Chicago, że Polskę trzeba wyzwolić, bo rządzą nią ludzie na poziomie Władysława Bieruta i okupantów. Zapytany, czy na takie wypowiedzi należy reagować, Grzegorz Schetyna powiedział, że „nie może się zniżyć do takiego poziomu dyskursu politycznego”.

– Właśnie dlatego polska polityka tak wygląda, dlatego Polacy tak jej nie akceptują, że są tacy politycy jak Antoni Macierewicz. Sens ma budowanie wspólnoty, a nie szukanie wrogów i front nienawiści – skwitował wicepremier Grzegorz Schetyna.

Źródło: tvp.info


bg Image