grupinski_min.png

Mam nadzieję, że głosowanie wniosku o Trybunał Stanu dla Zbigniewa Ziobry będzie jeszcze w tej kadencji, dlatego że wymaga tego sytuacja i wymaga tego przede wszystkim rzetelne podejście do prawa. Potrzebne jest nam ostrzeżenie wszystkich przyszłych polityków, żeby nie odważyli się łamać konstytucji – mówił przewodniczący klubu Rafał Grupiński, który był „Gościem poranka” TVP Info.

Sejm wysłucha w czwartek sprawozdania Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej z prac nad wnioskiem wstępnym o postawienie przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry. Byłemu ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu zarzuca się przekroczenie uprawnień, nieuprawniony nacisk na prokuraturę, policję, CBA i wykorzystywanie tych działań w celach politycznych.

Według komisji, Zbigniew Ziobro złamał konstytucję, ustawę o Radzie Ministrów oraz ustawę o działach administracji rządowej. Wniosek o postawienie Ziobry przed TS złożyła w 2012 r. Platforma Obywatelska. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.

„Mam nadzieję, że to głosowanie będzie jeszcze w tej kadencji”

Do tego punktu dzisiejszego posiedzenia Sejmu odniósł się programie „Gość poranka” w TVP Info Rafał Grupiński. Według przewodniczącego klubu, sprawa wniosku do TS dla Ziobry powinna być rozwiązana jeszcze w ramach prac obecnego parlamentu. – Mam nadzieję, że to głosowanie będzie jeszcze w tej kadencji, dlatego że wymaga tego sytuacja i wymaga tego przede wszystkim rzetelne podejście do prawa – uzasadniał przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy.

Wcześniej marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska pytana, czy możliwe jest głosowanie nad wnioskiem o postawienie byłego ministra sprawiedliwości przed Trybunałem Stanu na tym posiedzeniu powiedziała, że wszystko zależy od dyskusji na sali plenarnej.

Rafał Grupiński ma jednak nadzieję, że uda się doprowadzić sprawę do końca. – Potrzebne jest nam ostrzeżenie wszystkich przyszłych polityków, żeby nie odważyli się łamać konstytucji w taki sposób, w jaki robili to Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro – stwierdził.

Trybunał Stanu dla Kwiatkowskiego?

Rafał Grupiński zaprzeczył przy okazji informacjom, jakoby według polityków jego partii prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. We wrześniu do Sejmu trafił taki wniosek posła Ryszarda Kalisza.

Prokuratura, która zamierza postawić Kwiatkowskiemu zarzut przekroczenia uprawnień i wpływanie na konkursy na obsadę stanowisk w NIK, pod koniec sierpnia wystąpiła do Sejmu o uchylenie mu immunitetu. We wstępnym wniosku o postawienie prezesa Izby przed TS Kalisz wskazuje na odpowiedzialność konstytucyjną i zarzuca błąd prokuraturze. Ta twierdzi, że zastosowała odpowiedni tryb. Pod wnioskiem Kalisza o postawienie Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu podpisało się 198 posłów.

„Nieduże naruszenie urzędnicze”

– Posłowie podpisali się pod wnioskiem Ryszarda Kalisza nie o Trybunał Stanu, tylko o zbadanie przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej, czy odpowiedzialność może zachodzić – wyjaśniał w TVP Info Rafał Grupiński. – Chodzi jednak mimo wszystko o nieduże naruszenie urzędnicze, jeśli chodzi o argumentację prokuratury, więc nie sądzę, aby taka decyzja mogła mieć miejsce – wyjaśnił.

Źródło: tvp.info


bg Image