schetyna9.png

Ten początek nie był najlepszy, bo nie doszło do spotkania między prezydentem, a rządem. Od tego się zaczęło i zaczęła tworzyć się atmosfera niedopowiedzeń. Dzisiaj już wszystko tak urosło, że wszyscy mamy z tym kłopot - mówił w programie "Gość Radia ZET" minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Monika Olejnik: A gościem Radia ZET jest minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, witam Monika Olejnik, dzień dobry.

Grzegorz Schetyna: Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.

Panie ministrze, czy to nie jest żenujące, że minister spraw wewnętrznych pani Teresa Piotrowska odmawia spotkania prezydentowi?

Myślę, że jesteśmy wszyscy zakładnikami tych wcześniejszych historii i braku takiej dobrej współpracy, czy atmosfery normalnej, rzetelnej współpracy zaraz po wyborach, zaraz po czasie...

Ale kiedy pana pan prezydent poprosił o spotkanie, spotkał się pan z prezydentem.

No tak, ale to było nieformalne spotkanie, kiedy zostałem zaproszony żeby ustalić kalendarz odnośnie wyjazdu do Nowego Jorku na Zgromadzenie Ogólne ONZ, to był plan konkretny, który realizujemy razem i rząd i prezydent.

No dobrze, ale prezydent zaprasza, wypada mówić nie.

Chcę zdanie powiedzieć, jeżeli pani pozwoli, uważam, że ten początek nie jest, nie był najlepszy, bo nie doszło do spotkania między prezydentem a premier, między prezydentem a rządem, od tego się zaczęło i zaczęła tworzyć się taka atmosfera niedopowiedzeń, pokazywania, powoływania się na konstytucję, pokazywania kto jest tutaj, bardziej, więcej w tym było prestiżu niż rzetelnego nastawienia do dobrej współpracy i uważam, że dzisiaj już wszystko jest, tak wszystko urosło, że to jest kłopot, no wszyscy mamy z tą kłopot.

No, ale też maniery chyba, chodzi o maniery, o obyczaje, jednak prezydent, głowa państwa zaprasza wypada pójść.

No tak, ale proszę też zrozumieć, będę bronił decyzji swojej koleżanki rządowej, że najpierw ta informacja pojawia się w mediach, później, a później dopiero dociera do adresata.

No tak, ale można też odbić piłeczkę, że pani premier najpierw w mediach mówi, że chce się spotkać z prezydentem, a potem do adresata płynie...

Mamy, jesteśmy, teraz nie wiem co zrobić, bo wspólnie będziemy w Nowym Jorku na tym zgromadzeniu Narodów Zjednoczonych...

Z prezydentem...

No właśnie i będzie tam kilku urzędników, wiceministrów też spraw zagranicznych także innych, no tam musimy współpracować, bo tworzymy jedną delegację. Więc ja bym tego nie przeceniał, nie wpisywałbym tego w kampanię wyborczą, bo już wszystko jest...

No, ale już się wpisało.

No tak, ale to, mówię to zupełnie wprost i chciałem żeby to dobrze zostało zrozumiane, uważam, że to nie służy autorytetowi głowy państwa i prezydenta żeby go wpisywać w taki sposób w kampanię wyborczą, celowo używam strony biernej, żeby nie wskazywać, że to on się angażuje w kampanię wyborczą.

Wczoraj minister Szczerski powiedział w „Faktach po Faktach”, że to, ta decyzja, którą podjął rząd polski zagraża bezpieczeństwu Polski.

No to jest właśnie dalszy ciąg takiego spojrzenia, które jest szkodliwe dla Polski, bo my jesteśmy absolutnie doceniani i szanowani w Europie za to, co zrobiliśmy, za sposób prowadzenia tych negocjacji, za to, że tak naprawdę wszystkie rzeczy, które położyliśmy na stole, jako nasze postulaty zostały wpisane do stanowiska i powtórzone wczoraj, późnym wieczorem przez Donalda Tuska, jako implementowane do stanowiska Unii Europejskiej. Zredukowaliśmy bardzo, bardzo poważnie ilość uchodźców, narzuciliśmy rzeczy, które są w tym porozumieniu. To jest nasz sukces, a nie porażka.

Tak, ale politycy mówią, jak sprawdzimy, czy to są uchodźcy polityczni, skoro oni niszczą dokumenty, mogą kupować dokumenty, czy mamy...

Ale dlatego jesteśmy przygotowani jeśli chodzi o służby, dlatego mamy, to jest konsekwencja dobrej pracy służb państwowych, wszystkich, na każdym poziomie, a także tych, a przede wszystkim tych, którzy pracują, czy współpracują ze sprawami zagranicznymi. Jesteśmy gotowi, mamy tłumaczy, jesteśmy przygotowani do tego procesu, bo jeżeli nie, to nie podejmowalibyśmy takich decyzji. (...)

Cała rozmowa: radiozet.pl


bg Image