schetyna9.png

Na razie niewidoczne są inicjatywy i pomysły, które pojawią się w programie PiS, jeśli partia wygra wybory. Dzisiaj w programie PiS rzeczywistość jest inna. Nieobecność Antoniego Macierewicza jest typowym tego przykładem – powiedział w „Polityce przy kawie” w TVP1 minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Badania wariografem i badania próbek moczu dla sędziów i prokuratorów oraz prawo do prowokacji - to niektóre pomysły polityków, które pojawiły się na konwencji programowej PiS w Katowicach. Dyskusja na ten temat odbyła się jednak za teoretycznie zamkniętymi dla dziennikarzy drzwiami. Napisała o tym dziennikarka „Polityki”.

„Kosmiczne pomysły”

– Słyszałem, że w kwestiach zagranicznych także były niecodzienne, kosmiczne pomysły i dlatego uważam, że tak naprawdę nie poznamy do wyborów prawdziwego programu PiS-u. Będzie bardzo niekonfliktowy i otwarty, natomiast inna będzie rzeczywistość, jeżeli PiS wygra wybory – powiedział w „Polityce przy kawie” minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Dopytywany, o jakie sprawy zagraniczne chodzi, uściślił, że to przede wszystkim kwestia relacji polsko-niemieckich i strefy euro oraz naszej przyszłości w UE. – Chcę tylko powiedzieć, że jest inna rzeczywistość dzisiaj w programie PiS-u, nieobecność Antoniego Macierewicza jest typowym tego przykładem. Tak samo niewidoczne są sygnały inicjatyw, które, jestem pewien, pojawią się, jeżeli PiS wygrałby wybory – wyjaśnił.

Symboliczna pomoc dla syryjskich uchodźców

Grzegorz Schetyna mówił także o ewentualnym przyjęciu przez Polskę uchodźców z Syrii. Jego zdaniem powinniśmy zadeklarować chęć pomocy. – To będą symboliczne liczby. Ale ważne, aby ten głos europejski był wspólny – powiedział i dodał, że szczegóły na ten temat będą znane do końca tygodnia. Pytany, czy nie obawia się, że kwestia uchodźców może przynieść konflikty i protesty podkreślił, że mowa jest o chrześcijańskich uchodźcach z Syrii, którzy są ofiarami wojny domowej, a nie potencjalnymi terrorystami. – To kwestia solidarności narodowej i także międzyludzkiej – dodał. 

Niemcy przeciwko amerykańskim żołnierzom 

Szef MSZ odniósł się także do doniesień na temat tego, że Niemcy blokują stałą obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Grzegorz Schetyna przyznał, że to jest kwestia, która będzie musiała stanąć na szczycie NATO. – Niemcy mają inne stanowisko. Mają dystans do twardej obecności żołnierzy amerykańskich w Europie. Opinia publiczna wielu europejskich krajów uważa, że jeżeli będziemy eskalować i iść w tę stronę, to zwiększy się możliwość konfliktu, nawet zbrojnego – powiedział. Podkreślił, że my mamy inne zdanie. – Nam zależy na ćwiczeniach wspólnych z żołnierzami NATO i na trwałej ich obecności tu na wschodniej flance – wyjaśnił.

Do 30. bez PIT-u

W ostatnich dniach pojawił się pomysł PO, aby ludzie do 30. roku życia nie płacili podatku PIT. – Chodzi o to, aby ułatwić start młodym ludziom, którzy kończą szkołę i wchodzą w dorosłe życie. Przecież nie każdy musi założyć firmę, ale jeśli to zrobi, jasne, że trzeba mu pomóc łatwiej się rozliczać, więcej zarabiać, aby przeć przez pierwsze miesiące czy lata. Tak samo z pierwszą pracą i pierwszym mieszkaniem na wynajem, które powinno być tańsze niż inne dostępne na rynku – mówił minister Grzegorz Schetyna w TVP1.

Źródło: tvp.info


bg Image