schetyna2.png

- Eurostrefa to grupa państw, które mają euro jako walutę i to jest to grono ekskluzywne. Tam należy Grecja i tam są kłopoty. Ale UE jako całość to jednak dużo większa rodzina, więcej krajów, większe możliwości i większy potencjał. Więc mam nadzieję, że te eurostrefa zostanie jednak wyprowadzona z tych problemów na spokojniejsze wody – mówił w programie „Gość poranka” w TVP Info minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

"Przywódcy państw strefy euro, którzy spotkają się we wtorek w Brukseli, zdecydują, czy zaoferować Grecji kolejny pakiet pomocy finansowej, czy też dopuścić do jej bankructwa i być może wyjścia z eurolandu. W niedzielnym referendum zdecydowana większość Greków wypowiedziała się przeciw przyjęciu warunków pomocy, mającej uratować ich kraj przed bankructwem.

„Grecy nie czują odpowiedzialności za swoją historię"

– Grecy są zakładnikami własnych doświadczeń – wydawania pieniędzy których nie mieli, słuchania obietnic wyborczych bez pokrycia i zadłużania państwa z kadencji na kadencję. A oni uważają dzisiaj, że to przecież nie jest ich wina, tylko poprzednich rządów. Nie czują odpowiedzialności za swoją własną historię. Dlatego dzisiejsze rozmowy będą trudne – powiedział w TVP Info Grzegorz Schetyna. 

Szef MSZ zwrócił uwagę, że „nie ma procedury wyjścia ze strefy euro; nikt nie zakładał, że coś, co było następną kwalifikowaną jakością w UE, czyli strefa euro, zacznie się rozpadać”. Ocenił, że to poważny cios w fundament europejskiej rodziny. 

„Potrzebna jest twarda rozmowa”

Grzegorz Schetyna jest jednak przeciwny uleganiu naciskom Grecji. – Jeżeli Unia Europejska bezrefleksyjnie zgodzi się na grecki szantaż, to co zrobią kraje, które przyjęły trudny scenariusz wychodzenia z kryzysu, do którego same doprowadziły? To jest oczywiście Portugalia, to jest Hiszpania, to są Włosi, ale też Irlandczycy. Jeżeli uruchomimy tam nastroje populistyczne, partie populistyczne zaczną mówić: dlaczego mamy dawać pieniądze, dlaczego mamy oszczędzać? 

– Dlatego potrzebna jest twarda rozmowa, wierzę tutaj w możliwości i zdolności Donalda Tuska – podkreślił min. Grzegorz Schetyna. (...)"

Źródło: tvp.info


bg Image