mucha.png

"- Ważne, aby wszystkie partie miały te same warunki do zdobycia finansowania – powiedziała Joanna Mucha w programie „Gość poranka”. Na temat finansowania partii politycznych z budżetu wypowiedzą się Polacy podczas referendum 6 września.

„Partie mogą gromadzić fundusze bez finansowania z budżetu”

Zdaniem Joanny Muchy partie muszą prowadzić konkurencję w sposób równy. Jakikolwiek sposób nie zostanie zaproponowany, to będzie prawdopodobnie lepszy od dzisiejszego. – Dzisiaj partie dostają za dużo pieniędzy z budżetu i mówię to z pełnym przekonaniem – podkreśliła w programie „Gość poranka”.

Jak zaznaczyła jest wiele sposobów, aby partie mogły gromadzić fundusze w sposób transparentny, bez finansowania z budżetu np. metody crowdfundingowe. – Jest możliwość dodania do ustawy o organizacjach pożytku publicznego i odpisywania części swojego podatku. Naprawdę możliwości jest sporo – przekonywała Joanna Mucha. Jej zdaniem brak finansowania partii z budżetu nie musi powodować korupcji. – To przekonanie, że będzie się to wiązało z jakimiś nieczystymi interesami, z jakąś grą lobbystyczną wydaje mi się bardzo mocnym nadużyciem – podkreśliła.

Mucha: PiS ucieka przed odpowiedzialnością

Joanna Mucha odniosła się też do propozycji Beaty Szydło z PiS dotyczącej wniosku o rozszerzenie referendum. Dodatkowe pytania mają dotyczyć ewentualnego obniżenia wieku emerytalnego, tego, czy sześciolatki mają iść do szkół, a także przyszłości Lasów Państwowych.

– Jedno wielkie otwarte pytanie jest takie, czy bylibyśmy w stanie, jeśli chodzi o czas, dodać tę drugą tzw. płachtę. 6 sierpnia zostanie zaprzysiężony nowy prezydent i może on zaproponować nowe referendum. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby tak się stało – przekonywała Joanna Mucha na antenie TVP INFO. (...)"

Źródło: TVP.INFO


bg Image