Neumann2.png

Każdy z pacjentów z chorobą onkologiczną lub ryzykiem czy podejrzeniem nowotworu może otrzymać tzw. zieloną kartę. Pakiet onkologiczny pokazuje coraz lepsze wskaźniki, jest jednocześnie poprawiany – mówił w radiowej Trójce wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann mówił w Trójce, że tzw. pakiet onkologiczny pokazuje coraz lepsze wskaźniki, jest jednocześnie poprawiany. Jednak według badania fundacji Watch Health Care chorzy z tzw. zieloną kartą czekają krócej, ale pozostali, np. ci u których wykryto raka wcześniej, przed styczniem 2015 roku, oczekują na świadczenia lekarskie dłużej. Tych ostatnich jest zdecydowana większość.

Sławomir Neumann stwierdził, że każdy chory powinien starać się o zieloną kartę. - Każdy z pacjentów z chorobą onkologiczną lub jej ryzykiem może otrzymać tzw. zieloną kartę. Nie ma limitów – podkreślił. Kartę taką wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Gość Trójki dodał, że osobom, u których wykryto raka przed styczniem 2015 roku, tzw. zielone karty są przyznawane w szpitalach. Zaznaczył, że wprowadzane są modyfikacje pakietu onokologicznego, by przebiegało to szybciej.

Gość Trójki mówił również, że zgodnie z projektem ustawy o in vitro, powinno ono być dostępne nie tylko dla małżeństw, ale i dla par (kobiety i mężczyzny), bo jest to metoda leczenia. Zaznaczył, że projekt ustawy jest kompromisem.

Wiceminister poinformował też, że resort szuka rozwiązań, by podnieść pensje pielęgniarkom; we wtorek odbędzie się spotkanie w tej sprawie.

 
Źródło: polskieradio.pl

bg Image