rulewski.png

Nasza partia powinna trzymać się jeszcze bardziej środka sceny politycznej. Drugim koniecznym elementem, który domaga się korekty, jest poczucie, że Platformie brakuje wrażliwości społecznej. Trzeba to naprawić i pokazać społeczeństwu, że warto w tym kraju żyć - mówi senator Jan Rulewski w rozmowie z "Super Expressem".

"Super Express": - Wszyscy zastanawiają się, co dalej z PO. Dla wielu wynik wyborów prezydenckich to koniec waszego pięknego snu...

Jan Rulewski: - Skoro się zastanawiają, to znaczy, że jesteśmy potrzebni. A odpowiadając na pańskie pytanie, nie traktuję przyszłości PO w kategoriach schyłkowych. Mimo porażki w tych wyborach Platforma nadal jest partią kluczową.

Widmo porażki w jesiennych wyborach jednak nad nią wisi.

Jeśli traktować PO jako spółkę akcyjną, to jej akcje nie wzrastają. Na pewno wybory parlamentarne mają inny charakter i będziemy się w nich liczyć. Będzie o tyle trudniej, że wybór nie jest już między PO i PiS, ale doszedł jeszcze czynnik Kukiza, który może zmienić koalicyjne możliwości obu partii. Trzeba się w tym odnaleźć.

Jak? Zmieniając lidera? Pokazując młodszych, mniej zmęczonych polityków PO?

Zmiana twarzy, wpuszczenie młodej krwi to najprostsza sprawa, ale przy dzisiejszych nastrojach politycznych nie byłby to magnes przyciągający wyborców. Szczególnie młodzi chcą czegoś więcej. Zresztą dogmatyczne eksponowanie młodych polityków nie przełożyłoby się raczej na zmianę jakościową w PO.

Czyli lider powinien zostać?

Tak, nie ma potrzeby zmiany. Zmiana jest potrzebna, jeśli chodzi o grupę docelową PO. Nasza partia powinna trzymać się jeszcze bardziej środka sceny politycznej. Drugim koniecznym elementem, który domaga się korekty, jest to, co wyszło przy wyborach prezydenckich - poczucie wyborców, że Platformie brakuje wrażliwości społecznej. Prezydent Komorowski i PO jako całość dużo mówi o 25 latach wolności, której czuje się strażnikiem. No dobrze, ale wolność to nie wszystko. Ważna jest również sprawiedliwość, która wraz nią powinna iść. (...)

Cała rozmowa: se.pl


bg Image