Neumann.png

ZUS do dzisiaj wypłaca i będzie wypłacał emerytury w terminach. Emerytury nie są w żaden sposób zagrożone – mówił wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann.

Wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann przestrzegał w TVP1 przed mówieniem, że ZUS jest bankrutem. – ZUS do dzisiaj wypłaca i będzie wypłacał emerytury w terminach. ZUS to państwo. I państwo gwarantuje te emerytury. Nie są w żaden sposób zagrożone – zapewniał.

Podkreślił, że coraz więcej osób w Polsce pracuje, że obecnie jest to ponad 50 proc. osób w wieku produkcyjnym. Przypomniał, że Ministerstwo Pracy rozpoczyna akcję zniechęcania do umów śmieciowych. Dodał jednocześnie, że jeśli zablokujemy możliwość elastycznego zatrudnienia pracowników to zablokujemy albo ograniczymy możliwość konkurencyjności naszych firm.

„To nie jest pakiet dla lekarzy”

W środę minister zdrowia podsumował pakiet onkologiczny i zaproponował zmiany - nowe konkursy na świadczenia onkologiczne, więcej pieniędzy na PET, czyli Pozytonową Tomografię Emisyjną, i lepszą opiekę dla ciężko chorych. Tymczasem w czwartek Naczelna Rada Lekarska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych rozwiązań pakietu onkologicznego. NRL uważa, że pakiet zdezorganizował system ochrony zdrowia w Polsce.

– To nie jest pakiet dla lekarzy. To jest pakiet dla pacjentów – mówił wiceminister zdrowia. Jego zdaniem lekarze muszą zmienić swoją mentalność i przyzwyczajenia. – Po to, aby pacjent, który jest najważniejszy w tym systemie, był prowadzony trochę za rączkę – wyjaśnił i dodał, że do tej pory pacjent był odpychany od gabinetów. Jak stwierdził, poprzedni system być może stworzył warunki bardziej komfortowe dla pracowników systemu.

Źródło: tvp.info


bg Image