grupinski_min.png

Sposób powiązania polityków PiS ze SKOK-ami jest tak mocny, że komisja śledcza jest nieunikniona – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Rafał Grupiński, przewodniczący klubu parlamentarnego PO. W jego ocenie, powołanie takiej komisji byłoby możliwe jeszcze w obecnej kadencji Sejmu.

W Sejmie działa obecnie podkomisja nadzwyczajna do spraw realizacji ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Rafał Grupiński przypomniał, że na jej posiedzenia był, bez powodzenia, wzywany Andrzej Duda. 

– Nie stawił się trzykrotnie, zlekceważył posłów i autorytet Sejmu. Nie chciał odpowiedzieć przed tą komisją i przed opinia publiczną na pytania, które chcieliśmy mu postawić – o jego rolę w blokowaniu nadzoru nad SKOK-ami, czyli dawania szansy na wyprowadzenie senatorowi Biereckiemu pieniędzy ze związanej ze SKOK-ami fundacji do prywatnej spółki. W tej sytuacji prawdopodobnie nie mamy wyjścia, moim zdaniem komisja śledcza będzie konieczna – powiedział przewodniczący klubu Platforma Obywatelska.

„Wiedza, jaką uzyskaliśmy, okazała się porażająca” 

Rafał Grupiński nie wykluczył, że komisja powstanie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. – To będzie zależało oczywiście od klubów parlamentarnych, ale mam nadzieję, że dowiemy się o tym już w najbliższych tygodniach – powiedział. 

Przyznał, że początkowo do sprawy powołania komisji śledczej Platforma Obywatelska podchodziła ostrożnie – „dopóki wiedza, jaką uzyskaliśmy, nie okazała się tak porażająca”. 

– Okazuje się, że sposób powiązania polityków PiS ze SKOK-ami jest tak mocny – jak widać chociażby z doniesień medialnych – tak wieloletni i tak mocno nastawiony na czerpanie zysków dla środowiska politycznego, że komisja śledcza, moim zdaniem, jest nieunikniona – podkreślił gość TVP Info.

„Duda karmi się wyłącznie niechęcią do Komorowskiego” 

Nawiązując do kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, Rafał Grupiński zwrócił uwagę, że kandydat PiS na prezydenta nie mówi nic pozytywnego, co chciałby w Polsce zrobić. – Prezentowanie z takim uporem kampanii negatywnej pokazuje pustkę zaplecza Andrzeja Dudy, brak pomysłów na rządzenie i brak pomysłu na Polskę – powiedział. 

– Pamiętam tylko: to zawetuję, to zniosę, tego nie będzie. W zasadzie jeszcze nie słyszałem żadnego pozytywnego punktu w programie Andrzeja Dudy. Karmi się on wyłącznie niechęcią do Bronisława Komorowskiego i złymi emocjami jeśli chodzi o ocenę tych pięciu lat prezydentury – mówił Rafał Grupiński. 

– Myślę, że Andrzej Duda większego poparcia nie osiągnie, właśnie ze względu na brak pozytywnego programu – podkreślił przewodniczący klubu PO.

Źródło: tvp.info


bg Image