siemoniak_pap.png

Może wykazać wobec drugiej strony minimum dobrej woli i zaryzykować międzynarodową komisję?-pytała o katastrofę smoleńską Dominika Wielowieyska ministra obrony Tomasza Siemoniaka w Poranku Radia TOK FM.

Za dużo słów padło i doszliśmy do punktu, w którym później kwestionowane będą także ustalenia komisji międzynarodowej - nie pozostawił złudzeń wicepremier. - Czy powinna powstać komisja złożona z międzynarodowych ekspertów, aby skonfrontować swoje ustalenia z tym, co przygotowali polscy eksperci? - pytała Dominika Wielowieyska szefa MON. - Nie widzę potrzeby, żeby dublować prace polskich organów państwowych. Ufajmy im - podkreślił gość.

Sprawa katastrofy jest w centrum polskiego sporu politycznego i nie sadzę, by cokolwiek w najbliższym czasie mogło to zmienić - przyznał Tomasz Siemoniak. - Za dużo słów padło i doszliśmy do punktu, w którym później kwestionowane będą także ustalenia komisji międzynarodowej - zaznaczył wicepremier.

"Emocje powinny być uspokajane"

Najważniejsza jest pamięć o ofiarach. A poszukiwanie nowych wątków i emocji nie jest w tej sprawie właściwe. Po pięciu latach te emocje powinny być uspokajane. Niestety, mamy kampanię wyborczą. Ale nic nie zapowiada, żeby w najbliższych latach ktokolwiek mógł przekonać tych wierzących w fantastyczne teorie - stwierdził minister.

"Rosjanie nie wyjdą nam naprzeciw"

Rosja ma złą wolę w sprawie wraku i czarnych skrzynek? Robi nam na złość? - dopytywała prowadząca Poranek Radia TOK FM. - Na pewno nie ma dobrej woli. Dostrzega, że ta sprawa jest elementem budowania emocji w Polsce. I wykorzystuje to. Powinniśmy to przyjąć jako pewien stały, niedobry element i umieć sobie z tym radzić. Nie można się spodziewać, że Rosjanie wyjdą nam naprzeciw - przyznał Tomasz Siemoniak.

Ta decyzja nie jest w płaszczyźnie procesowej, ale moralnej - mówił o zwrocie wraku Tomasz Siemoniak. - Ten wrak należy do Polski i powinien do Polski wrócić. Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego Rosjanie nie dostrzegają w tym wszystkim kategorii moralnej - zakończył. 

Źródło: Tokfm.pl

Foto: PAP


bg Image