Schetyna.png

Nie popełniliśmy błędu nie domagając się międzynarodowego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej - uważa minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Są pewne trudności wynikające z faktu, że śledztwa prowadzone są równolegle w Polsce i Rosji, ale taką podjęliśmy decyzję, bo taka była rzeczywistość w 2010 roku. Uważam, że kolejne przedłużenie pracy prokuratury jest już ostatnim i śledztwo zostanie zamknięte do końca roku - powiedział.

Minister Grzegorz Schetyna odniósł się także do informacji podawanych przez niemieckiego dziennikarza, który twierdzi, powołując się na informacje niemieckiego wywiadu, że w Smoleńsku doszło do zamachu. - Nie mam sygnałów, że ta notatka wnosi coś nowego do sprawy.

Jeżeli polskie służby będą uważały, że tam znajduje się coś interesującego, to służby niemieckie na pewno pomogą i to udostępnią - powiedział. Trudno sobie wyobrazić, żeby prezydent czy premier mogli polecieć teraz do Smoleńska - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna, komentując skład polskiej delegacji na uroczystości 5. Rocznicy katastrofy Tu-154M.

Grzegorz Schetyna przyznał, że rząd długo zastanawiał się nad tym, kto ostatecznie powinien reprezentować Polskę w tym roku w Smoleńsku. Minister przypomniał, że kilka tygodni temu do Rosji na pogrzeb Borysa Niemcowa nie został wpuszczony marszałek Senatu. 10 kwietnia do Smoleńska delegacji rządowej będą przewodniczyć szef kancelarii premiera Jacek Cichocki oraz minister kultury Małgorzata Omilanowska. Do Smoleńska lecą również przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu. W uroczystości wezmą również udział rodziny ofiar katastrofy.

Centralne uroczystości 5. rocznicy katastrofy samolotu TU-154M odbędą się rano 10 kwietnia na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Uroczysta msza święta zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 11.00.

Pomnik smoleński.

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna ma także dziś rozmawiać z ambasador RP w Moskwie o budowie pomnika smoleńskiego. Rosja chce, by w zamian za zgodę na budowę pomnika w Smoleńsku, Polska zezwoliła na wzniesienie w Krakowie pomnika czerwonoarmistów. Takie stanowisko przekazał minister kultury Rosji polskiej ambasador Katarzynie Pełczyńskiej - Nałęcz. Grzegorz Schetyna powiedział, że trudno to traktować jako poważną propozycję strony rosyjskiej. Jego zdaniem, pomysł, by zastosować "zasadę wzajemności" budowy pomników smoleńskiego i czerwonoarmistów, to "kiepski żart". Doroczne wystąpienie szefa MSZ. Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna zapowiedział, że 23 kwietnia wystąpi przed Sejmem z informacją o celach i zadaniach polityki zagranicznej w 2015 r.  - Mamy już przygotowaną datę w ustaleniu z panią premier Ewą Kopacz. To jest 23 kwietnia tego roku - powiedział Grzegorz Schetyna. Minister co roku wygłasza w Sejmie przemówienie nt. stanu i celów polityki zagranicznej.

Źródło: polskieradio.pl


bg Image