kierwinski1.png

Wystąpienie było bardzo konkretne. W żaden sposób nie była to wyliczanka, raczej podsumowanie co przez pół roku udało się zrobić – tak Marcin Kierwiński, szef gabinetu politycznego premier bronił w TVP Info wystąpienia Ewy Kopacz. 

Zdaniem posła, szefowa rządu ma prawo chwalić się swoimi osiągnięciami. – Kiedy pani premier wygłaszała exposé, wielu komentatorów, wielu polityków mówiło, że to jest lista pobożnych życzeń: „obiecała wszystko wszystkim”, „nic z tego nie dotrzyma”. Nagle się okazuje, że z tej listy pobożnych życzeń 50 proc. po pół roku jest już zrealizowane. To naprawdę jest dobry wynik – zapewniał Marcin Kierwiński. 

Szef gabinetu politycznego Ewy Kopacz podkreślił, że premier skupia się na swoich sztandarowych projektach. – Złotówka za złotówkę, ale w ogóle kwestia polityki prorodzinnej, kwestie inwestycji w rynek pracy i kwestie bezpieczeństwa. To są te filary, fundamenty, nad którymi pracuje rząd – wyjaśnił. – Każdy premier powinien sprawozdawać społeczeństwu, co wykonuje. Pani premier zrobiła to w prosty, konkretny i lapidarny sposób – przekonywał polityk na antenie TVP Info.

Analitycy zwrócili uwagę, że Ewa Kopacz nie napomknęła w przemówieniu o pakiecie kolejkowym i onkologicznym, którym wcześniej poświęcano wiele uwagi. Marcin Kierwiński stwierdził, że na dokładne podsumowanie tych projektów przyjdzie czas w kwietniu. – Zdajemy sobie sprawę, że opinie w sprawie tego pakietu są podzielone wśród środowiska lekarskiego, ale fakt pozostaje faktem, że bardzo wiele osób skorzystało już z zielonej karty i bardzo wiele osób rozpoczęło szybką diagnostykę – zauważył. 

„Liczę, że jeszcze w tym roku gazoport będzie otwarty" 

Opozycja wytyka premier, że wciąż nie wiadomo kiedy zostanie otwarty gazoport w Świnoujściu, jedna z najważniejszych inwestycji energetycznych oraz złe przygotowanie umowy z włoskim wykonawcą, który zażądał dodatkowych pieniędzy za zakończenie prac w terminie, mimo że ich dodatkowy koszt już przekroczył 300 mln zł. – Inwestycja jest gotowa w 97 proc., brakuje tych 3 proc. Liczę, że te 3 proc. włoski wykonawca wykona w terminie. Jest różnica zdań między wykonawcą i inwestorem, co nie zmienia faktu, że kontrakt jest podpisany i mówi o bardzo konkretnej dacie. Liczę, że jeszcze w tym roku gazoport będzie otwarty, bo jest to inwestycja sztandarowa – stwierdził Marcin Kierwiński. 

Polityk potwierdził również, że głosy w wyborach prezydenckich będą liczone ręcznie. Wyraził życzenie, że wyniki zostaną podane szybciej niż po dwóch-trzech dniach jak przestrzega PKW. – Liczę, że Państwowa Komisja Wyborcza nadzorująca Krajowe Biuro Wyborcze rozwiąże te wszystkie problemy, z którym ta instytucja boryka się od wyborów samorządowych i że to, z czym mieliśmy do czynienia w wyborach samorządowych już się nie powtórzy. Wierzę, że wyniki pierwszej rundy zostaną policzone szybciej, zwłaszcza że od tylu lat były liczone ręcznie i wyniki były ogłaszane wcześniej – przyznał Marcin Kierwiński. 

Źródło: tvp.info

 

 


bg Image