karpiski_PAP.png

Konkretnej daty jeszcze nie ma, ale jeszcze w 2015 roku zostanie otwarty gazoport w Świnoujściu. Obecnie większość prac związanych z budową została już zakończona, teraz spółki muszą się porozumieć - mówił w Radiowej Trójce minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

Dzisiaj 97 procent gazoportu jest wykonane in gremio, we wszystkich aspektach. 100 procent jeśli chodzi o dostawę, o aparaturę i projektowanie. Te trzy procent to jest kwestia uszczegółowienia rozruchów technologicznych - powiedział Włodzimierz Karpiński. Minister wyjaśnił, że żadnej konkretnej daty nie poda, "dopóki spółki się nie porozumieją w sposób handlowy".

Minister skarbu państwa komentował też ostatnie zamieszanie wokół SKOK. Media ujawniły, że wiceminister Rafał Baniak wręczał rok temu nagrodę Crystal Dragon of Success szefowi SKOK Wołomin. - To był bardzo szeroki program, który w ramach działalności "Polish Market" honorował wielu aktorów życia gospodarczego, w tym prezesów różnych branż. Trudno mi powiedzieć, w jakim trybie kapituła doceniła działalność gospodarczą tego podmiotu, natomiast nie było to traktowane wybiórczo - wyjaśniał Włodzimierz Karpiński.

Jego zdaniem, kłopoty SKOK obciążają za to kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę. - SKOK, które naraziły miliony obywateli, miliony ciułaczy, miliony oszczędzających na straty tak naprawdę były prowadzone przez dzisiejszego kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę w taki sposób, aby państwo nie gwarantowało oszczędności - powiedział minister skarbu.

Jak mówił, to właśnie w wyniku działań Andrzeja Dudy i skierowania odpowiedniej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, SKOK pozostawały przez lata poza nadzorem KNF. Zmieniło się to dopiero w 2012 roku.

Gość Trójki wypowiadał się także na temat gazu łupkowego. W ocenie ministra skarbu, sprawa wydobywania tego surowca w Polsce nie została definitywnie zamknięta.

Źródło: polskieradio.pl

foto: pap


bg Image