Neumann2.png

Ustawa o zapłodnieniu in vitro trafi do Sejmu w ciągu kilku tygodni. Prawdopodobnie we wtorek zajmie się nią rząd - mówił w "Salonie politycznym" radiowej Trójki wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

- Jest plan, żeby rząd przyjął, jak najszybciej projekt o in vitro. (...) To będzie ustawa, która wymaga wielu rozmów, żeby złe emocje i obawy odrzucać, prostować i tłumaczyć - powiedział gość "Salonu politycznego Trójki".

Według Sławomira Neumanna, ustawa nie powinna ograniczać dostępu do in vitro parom, które pozostają w związkach nieformalnych. - Nie da się tego rozdzielić, żyjemy w społeczeństwie w którym w związkach nieformalnych żyje mnóstwo osób i nie można tego ograniczać - przyznał.

Sprawa zapłodnienia in vitro budzi duże emocje. Zwolennicy uchwalenia ustawy przypominają między innymi sprawę ze szpitala w Szczecinie, gdzie pomylono zarodki i kobieta urodziła nie swoje dziecko. Według nich, uregulowanie kwestii procedur powinno wykluczyć podobne przypadki w przyszłości.

Wiceminister zdrowia uważa, że dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne wprowadzi nowy rząd Ewy Kopacz. - Teraz jest już mało czasu, nawet gdybyśmy się mocno sprężyli. (...) Jestem przekonany, że bez takich regulacji nie będziemy mieli kolejnego kroku w zmianach w ochronie zdrowia - przyznał.

Sławomir Neumann spodziewa się, że prezydent podpisze ustawę ws. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. - Budzi kontrowersje tylko po jednej stronie i są one wyolbrzymiane na użytek polityki i nie odpowiadają rzeczywistym zapisom konwencji. To co PiS mówi o konwencji jest absurdalne, ona nie wprowadza nic strasznego do polskiego porządku prawnego, bo większość przepisów mamy w naszym systemie prawnym - zauważył.

Sławomir Neumann powiedział, że pełna informatyzacja ochrony zdrowia zakończy się w 2015 roku. Dodał, że opóźnienie związane z wprowadzeniem tych zmian związane jest z rezygnacją ostatniego z wykonawców, który był integratorem poszczególnych systemów. - Do końca roku będzie zakończona integracja systemów i wówczas będzie można korzystać z e-recepty czy e-zlecenia - podkreślił.

Źródło: polskieradio.pl


bg Image