Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/wmediach/2015-01/schetyna.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/wmediach/2015-01/schetyna.png'
schetyna.png

Unia Europejska przekonała Greków i rozszerzyła sankcje wobec Rosji. - Pojawiła się nowa argumentacja, mówienie o sprawach socjalnych. Ale udało się wszystko skonkludować pozytywnie - powiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna w Poranku Radia TOK FM.

Ministrowie spraw zagranicznych UE zdecydowali o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Do 9 lutego ma być przygotowana nowa lista osób i firm objętych sankcjami. Zdecydowano też, że ograniczenia wizowe i finansowe obowiązujące od marca 2014 roku zostaną przedłużone do września. Do tej pory dotknęły one 132 osoby, 28 firm i organizacji z Rosji.

W lutym zapadnie decyzja, dotycząca sankcji ekonomicznych. - Uważa, że trzeba to robić ostrożnie. Mamy doświadczenia z rosyjską odpowiedzią na I i II etap sankcji unijnych. Musimy też dbać, by to uderzenie było bolesne, ale także takie, których nie odczują firmy spoza Rosji - mówił Grzegorz Schetyna w "Poranku Radia TOK FM".

Jednomyślność najważniejsza

Minister spraw zagranicznych jest bardzo zadowolony, że zapadła decyzja o kolejnej odsłonie sankcji wobec Rosji. Choć rozmowy poprzedzone były sygnałami, że nowe władze Grecji mogą być przeciwne.

- Była to rozmowa twarda, otwarta, intensywna, wręcz emocjonalna. Trwała blisko cztery godziny. W argumentacji szefa dyplomacji Grecji pojawiła się nowa argumentacja, mówienie o sprawach socjalnych. Ale Grecja była wczoraj otwarta na argumenty. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy po wielogodzinnej rozmowie nie byli w stanie przyjąć wspólnego stanowiska. Choć minister spraw zagranicznych Grecji - Nikos Kotzias - mówił, że trudno mu było zaakceptować zaproponowane rozwiązania - powiedział Grzegorz Schetyna.

Mogherini dała radę. Wyzwanie dla Tuska

Zdaniem gościa TOK FM bardzo duży wpływ na sukces wczorajszych rozmów miała szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini. - Absolutnie stanęła na wysokości zadania. Dała radę - podkreślał.

Szef greckiej dyplomacji już pokazał, że zmiana władzy w Grecji to wyzwanie dla liderów Unii Europejskiej.

- To był nowy sposób rozmowy i argumentacji. Trzeba z tym żyć i uczyć się tego. To będzie wielkie wyzwanie dla przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który będzie spotykał się z premierem Aleksisem Ciprasem. To tam toczą się prawdziwe rozmowy o pieniądzach - stwierdził Grzegorz Schetyna.

Źródło: tokfm.pl


bg Image