crop-26f4t3PhG64OutU_180x130-0.png

Potrzebna jest restrukturyzacja polskich kopalń. Namawiam górników, aby chcieli rozmawiać i wziąć udział w tym procesie. Rząd przewidział gigantyczny pakiet działań osłonowych - mówił minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

Cezary Grabarczyk podkreślił, że bardzo ceni Włodzimierza Cimoszewicza, jednak - jak stwierdził - nie miał on podstaw, aby formułować oskarżenia, jakoby wywiad brytyjski miał dostęp do przemówień szefa MSZ szybciej niż polskie władze. Przypomniał, że sam Crawford szybko odciął się od zarzutów byłego premiera.

Minister Sprawiedliwości zapowiedział, że zawsze będzie bronił Radosława Sikorskiego, gdyż - jak się wyraził - jako szef MSZ zapracował on na dobrą ocenę.

- Minister Sikorski był dobrym ministrem, bardzo wysoko ocenianym. Na tę ocenę składały się także jego publiczne wystąpienia - uznał Cezary Grabarczyk.

Dodał, że dziś Radosław Sikorski nie zdecydowałby się już najprawdopodobniej konsultować przemówień z Crawfordem.

Insynuacje?

Były premier i szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "ośmiela się twierdzić", iż przemówienia szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego były wcześniej znane byłemu dyplomacie państwa brytyjskiego i wywiadowi brytyjskiemu, zanim poznał je prezydent Polski i czasami także premier.

Skomentował w ten sposób doniesienia o tym, że Charles Crawford miał konsultować przemówienia Radosława Sikorskiego.

W odpowiedzi Crawford napisał na Twitterze, że za "te głupie insynuacje w komunistycznym stylu Cimoszewicz powinien się wstydzić". Dodał, że senator "może nie ma honoru, ale niektórzy z nas mają".

"Rząd musi podjąć tę decyzję"

Cezary Grabarczyk odniósł się też do planów rządu ws. górnictwa.

Jak przekonywał, zmiany są nieuniknione i rząd z nich nie zrezygnuje, nawet kosztem spadku politycznego poparcia.

Przyjęty w środę przez rząd plan naprawczy dla Kompanii Węglowej stwierdza m.in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i że bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację 4 kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych - kosztem ok. 2,3 mld zł.

- Dziś Polacy do każdej tony węgla dokładają ponad 60 zł i nikt ich nie pyta, czy akceptują tę sytuację. To rząd musi podjąć decyzję. Potrzebna jest restrukturyzacja - powiedział Cezary Grabarczyk.

Zaznaczył jednocześnie, że górnicy nie pozostaną bez pomocy. - Namawiam górników, aby chcieli rozmawiać i wziąć udział w tym procesie (restrukturyzacji kopalń - red.). Rząd przewidział gigantyczny pakiet działań osłonowych - zapewnił minister sprawiedliwości.

I dodał: - Chciałbym, aby takie działania były podejmowane w stosunku do innych miejsc w Polsce, gdzie także likwidowano całe gałęzie przemysłu.

Źródło: tvn24.pl

 

 


bg Image