kidawa1.png

Publikacja raportu Senatu o więzieniach CIA prawdopodobnie spowoduje, że polskie śledztwo będzie się toczyło żwawiej, będzie podstawa do jego prowadzenia – powiedziała w Trójce minister w kancelarii premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.

To, co opisano w raporcie, nie powinno mieć miejsca – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska. - Stała się rzecz bardzo niedobra. Polska straciła w opinii światowej. Ten raport pokazuje, że Kongres USA i prezydent zostali przez służby w jakiś sposób oszukani – mówiła minister w KRPM, dodając, że według dokumentu w Polsce mogło dojść do tortur więźniów.

Małgorzata Kidawa-Błońska ma nadzieję, że raport nie wpłynie na pogorszenie relacji Polski i USA. - Barack Obama zapewniał, że jesteśmy ważnym sojusznikiem i że USA zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich zobowiązań – przypomniała. Według minister jest duże prawdopodobieństwo, że w Polsce były więzienia CIA, ale to jest sprawa, którą musi zbadać prokuratura. Podejrzewa, że wielu tajemnic w tej sprawie niestety nie można ujawnić.

Trwają negocjacje z lekarzami

Premier Ewa Kopacz wizytowała niedawno resort zdrowia. Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że koniec roku to dla ministerstwa zdrowia bardzo trudny okres. Dodała, że wprowadzany jest obecnie pakiet onkologiczny. Zapewniła, że pacjenci od przyszłego roku będą mieli zapewnioną opiekę podstawową w przychodniach.

Część lekarzy jest przeciw pakietowi onkologicznemu w jego obecnym kształcie. –Trzeba wprowadzać zmiany, bo ludzie chorzy na raka muszą mieć szybszą diagnozę i szybszą ścieżkę leczenia – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Podpisania porozumienia na nowy rok odmawiają lekarze z Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. Domagają się, by wraz z nowymi obowiązkami związanymi z tak zwanym pakietem onkologicznym inaczej wyceniano ich pracę. Zdaniem gościa Trójki, do porozumienia ze środowiskiem medycznym dojdzie - umowy będą podpisane do świąt.

Minister Małgorzata Kidawa-Błońska zaznaczyła, że rozmowy z lekarzami w związku z nowymi obowiązkami, jakie chce na nich nałożyć minister zdrowia, wciąż trwają. Minister dodała, że służbie zdrowia oprócz pieniędzy potrzebny jest inny model organizacji.

Problemy Radosława Sikorskiego

Minister przyznała, że to trudny czas dla Radosława Sikorskiego. Dodała, że sprawa rozliczeń finansowych jego biura była wyjaśniana kilka lat temu, została zamknięta,  prokuratura się nią nie zajęła. Pani minister powiedziała, że w jej ocenie Radosław Sikorski nie naruszył prawa, musiał rozdzielać obowiązki posła i ministra.

Źródło: polskieradio.pl


bg Image