pitera3.png

Błędem było to, że od początku informacje na temat wyjazdów zagranicznych posłów nie były publikowane w internecie - powiedziała w "Jeden na Jeden" europosłanka Julia Pitera.

Julia Pitera stwierdziła, że nie wie, kto doradzał w tej sprawie Radosławowi Sikorskiemu, ale ten najwyraźniej nie wie, co można w danej instytucji.

- Sejm nie jest organem ścigania - zaznaczyła, dodając jednocześnie, że trudno będzie rozstrzygnąć, co miałoby się stać z anonimami, które trafią do pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych.

Przypomniała, że są wydziały ds. zwalczania korupcji w komendach policji, jest też CBA. - Są więc miejsca, gdzie można zgłosić, również anonimowo, podejrzenie popełnienia przestępstwa korupcyjnego. Sejm nie jest taką instytucją - powiedziała Julia Pitera.

- Nie bardzo widzę urzędnika w strukturach Kancelarii, do którego będą wzywani posłowie - dodała posłanka Julia Pitera.

Podkreśla, że szukała odpowiednika pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych w innych demokratycznych parlamentach i go nie znalazła. - Te sprawy rozwiązuje się inaczej - zaznaczyła.

W opinii Julii Pitery Radosław Sikorski powinien jeszcze raz przemyśleć swój pomysł, bo pełnomocnik ds. procedur antykorupcyjnych stanie się z czasem organem politycznym. - W Sejmie jest komisja etyki, która ma uprawnienia do weryfikacji oświadczeń majątkowych posłów - zaznaczyła.

Jej zdaniem błędem było to, że od początku informacje na temat wyjazdów zagranicznych posłów nie były publikowane w internecie. - Podstawowe narzędzie to jawność - oceniła Julia Pitera.

Afera madrycka

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski - w reakcji na tzw. aferę madrycką, czyli wyjazd byłych posłów PiS do stolicy Hiszpanii - poinformował w środę, że podjął decyzję o powołaniu pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych.

Nieprawidłowości dotyczące pracy posłów będzie można zgłosić na adres - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. - Jeśli ktokolwiek ma informacje o problemach z etyką poselską, bardzo proszę zgłaszać swoje opisane, weryfikowalne doniesienia właśnie na ten adres - oświadczył Radosław Sikorski.

Źródło: tvn24.pl

 


bg Image