siemoniak.png

– Sprawa jest niezwykle bulwersująca. Widziałem na Twitterze wpis Radosława Sikorskiego, który tłumaczył, że jego słowa zostały nadinterpretowane. Warto, by Sikorski dokładnie odniósł się do tego wywiadu i ujawnionych informacji – powiedział wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak w programie „Gość poranka” w TVP Info odnosząc się do artykułu w amerykańskim serwisie Politico. W tekście przytaczane są wypowiedzi Radosława Sikorskiego, który mówił, że Władimir Putin w 2008 r. proponował Donaldowi Tuskowi udział w rozbiorze Ukrainy.

Portal Politico w swoim materiale przytacza wypowiedź Radosława Sikorskiego, który miał oświadczyć, że Władimir Putin chciał, by Polska wysłała wojska na Ukrainę.

– Była to pierwsza rzecz, jaką Putin powiedział do premiera Tuska, kiedy składał on wizytę w Moskwie [w 2008 r. – przyp.red.]. Mówił, że Ukraina jest sztucznym państwem, a Lwów – polskim miastem i dlaczego nie rozwiążemy sprawy razem – miał oświadczyć Sikorski.

– Sądzę, że marszałek Radosław Sikorski powie coś więcej na ten temat. Sprawa jest niezwykle bulwersująca. Widziałem jego wypowiedź, wpis na Twitterze mówiący o tym, że nainterpretowano to, co powiedział. Myślę, że warto, żeby wypowiedział się na ten temat, bo sprawa budzi ogromne emocje – powiedział w TVP Info Tomasz Siemoniak.

Sprawa wypowiedzi Sikorskiego wstrząsnęła opinią publiczną

Wicepremier poinformował, że dzisiaj w Sejmie dziennikarze mogą poprosić Radosława Sikorskiego o komentarz na temat jego wypowiedzi zamieszczonej przez amerykańskim portal „Politico”. – Media społecznościowe są dobre późną nocą, kiedy nie ma możliwości dotarcia do dziennikarzy. Myślę, że będzie to potraktowane w sposób poważny i spodziewam się takiej wypowiedzi – oświadczył Siemoniak. Zdaniem gościa TVP Info warto, aby Sikorski dokładnie odniósł się do tego wywiadu i ujawnionych informacji.

Wicepremier pytany, czy Polska kiedykolwiek otrzymała propozycję podziału Ukrainy od Rosji, odpowiedział, że nie ma żadnej wiedzy na ten temat.

Sikorski powinien odnieść się do wywiadu

– Myślę, że marszałek Sikorski odniesie się do wywiadu zamieszczonego na amerykańskim portalu. Wtedy będzie można o tym dyskutować. Jeśli są tutaj nadinterpretowane jego wypowiedzi, to warto wiedzieć, jakie one były naprawdę – podkreślił wicepremier.

Sprawa zbyt poważna, by wdawać się w interpretacje

Na pytanie, czy w 2010 r. Polska miała już informacje, że Rosja interesuje się aneksją Krymu, Siemoniak odpowiedział, że nic nie wie na ten temat. – Ministrem obrony narodowej jestem od trzech lat, od roku 2011 i mogę powiedzieć, że w tym czasie czytałem różne materiały jawne i niejawne. O tym okresie mogę mówić z całą odpowiedzialnością. Natomiast w tej sprawie dajmy czas i szansę marszałkowi, żeby się wypowiedział. Sprawa jest zbyt poważna, żeby wdawać się w takie gorące interpretacje – dodał minister obrony narodowej.

Źródło: tvp.info


bg Image