crop-87Nu8oXppC1H78T_180x130-0.png

Prokurator jest jednym z głównych aktorów postępowania karnego, to on będzie musiał wywieść przed sądem akt oskarżenia i udowodnić, że są istotne, twarde dowody popierające ten akt – powiedział Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk w programie „Gość poranka” w TVP Info.

Pieniądze pochodzące z obligatoryjnych nawiązek od pijanych sprawców wypadków drogowych mogą posłużyć do sfinansowania bezpłatnej pomocy prawnej dla ubogich – zasugerował w programie „Gość poranka” w TVP Info minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk. – Projekt ustawy dotyczącej takiej pomocy, zapowiadanej wcześniej przez premier Ewę Kopacz, pojawi się prawdopodobnie do końca I kwartału przyszłego roku – zapowiedział.

Bezpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym zapowiedziała w swoim exposé premier Ewa Kopacz. Miałby to być system wzorowany na rozwiązaniach amerykańskich, oparty o samorząd terytorialny.

– Projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej ma być gotowy do końca I kwartału przyszłego roku. Pierwsze środki (na realizację programu – red.) chcemy wygenerować w samym w ministerstwie, ale także chcemy policzyć, jakie będą skutki finansowe pewnych rozwiązań już przyjętych, m.in. wprowadzenia nawiązki, która będzie obligatoryjna w przypadku przestępstw i wykroczeń drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości. To będzie duży wpływ do budżetu – powiedział min. Cezary Grabarczyk.

Min. Grabarczyk poinformował, że chce wzmocnić kompetencje prokuratora generalnego i dać mu więcej uprawnień. Podkreślił, że „nie można reformować procedury karnej w konflikcie z prokuraturą”.

– Od początku uważałem, że nie można reformować procedury karnej w konflikcie z prokuraturą. Prokurator jest jednym z głównych aktorów postępowania karnego, to on będzie musiał wywieść przed sądem akt oskarżenia i udowodnić, że są istotne, twarde dowody popierające ten akt – powiedział.

Dodał, że nie chciał podtrzymywać sporu między ministrem sprawiedliwości a prokuratorem generalnym i całą prokuraturą. – Jeśli zapadła decyzja o rozdziale prokuratury od sfery polityki (...) musimy być konsekwentni – podkreślił. (...)

Źródło: tvp.info


bg Image