crop-68i99GrFbsm7p5d_180x130-0.png

Stoimy w obliczu wyraźnej fali nacjonalizmu, demagogii, kłamstwa i nieuczciwości, przed którą Polskę może obronić tylko Platforma – pisze Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, poseł Stefan Niesiołowski.

"Od 30 lat z uwagą czytam wszystko, co napisał Aleksander Hall – jeden z wybitniejszych polityków, publicystów, a ostatnio także historyków demokratycznej opozycji i najnowszej historii Polski, Francji i Europy. Z większością opinii Halla w całości lub w części się zgadzam. Zawsze charakteryzuje je, podobnie jak styl działania współtwórcy Ruchu Młodej Polski, umiar, kultura, elegancja, troska o Polskę, znajomość materii i wystrzeganie się fanatyzmu.

Tak jest również w przypadku tekstu pt. „Platformo, nie kokietuj lewicy". Istotę rozumowania Halla stanowi lęk przed rozmyciem ideowym PO i jej przesunięciem na lewo oraz uleganiem przez nią naciskom środowisk lewicowo-liberalnych. W tekście został nawet delikatnie sformułowany pod adresem polityków Platformy zarzut co najmniej bierności w obliczu antykościelnych działań i prób zmuszenia Kościoła do milczenia. Taka postawa PO miałaby zapobiec dorwaniu się PiS do władzy. Hall zatem stwierdza: „Hasło to [»Wszystkie ręce na pokład«, gdy zagraża PiS] jest jednak zdecydowanie mniej skuteczne niż przed kilku laty. Atmosfera panująca w Polsce w drugiej fazie rządów ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego zaciera się w pamięci wielu wyborców zdegustowanych stylem obecnych rządów PO (...) PO jednak nie tylko rozmyła swoją ideową tożsamość. Niewątpliwie także przesunęła się w ostatnich latach wyraźnie na lewo (...) Platforma Obywatelska znalazła się pod silnym naciskiem autorytetów, celebrytów i mediów, które wyraźnie oczekują od niej, aby znalazła się ona w awangardzie walki o »świeckie państwo« (przez co rozumie się przede wszystkim nieobecność Kościoła w sferze publicznej) (...) Troską o zachowanie, a może raczej odzyskanie poparcia konserwatywnych wyborców powinien podpowiadać im [PO] jednak także interes wyborczy".

Nie widzę powodów do „zdegustowania się" stylem rządów PO. Moim zdaniem na tle wszystkich partii – a już zwłaszcza uprawiającego polityczne, a czasem zwykłe chuligaństwo, PiS – PO wygląda najlepiej. Stoimy w obliczu wyraźnej fali nacjonalizmu, demagogii, kłamstwa i nieuczciwości, przed którą Polskę może obronić tylko Platforma.

Ciemnota pchająca się do władzy

W subtelnych uwagach Halla jest dużo racji. Nie dotyczą one jednak istoty sporu w Polsce. To jest walka obrońców demokracji, europejskiej polityki, odpowiedzialności za kraj i jego rozwój z politycznym awanturnictwem, zemstą, osobistymi porachunkami rozsierdzonego Kaczyńskiego i ciemnotą pchającą się do władzy. Dobrze widzą to tak zwani zwykli ludzie, którzy codziennie podchodzą do mnie ulicach w każdym regionie Polski – a podczas wakacji sporo podróżowałem – i mówią: „Niech pan walczy!", „Trzymajcie się, żeby tylko oni nie doszli do władzy!", „Brońcie Polski!". (...)"

Źródło: Rzeczpospolita, str. A11, NR 209 (9936).


bg Image