crop-ULGFa824iqO92rj_180x130-0.png

Możliwe są wcześniejsze wybory, gdyby społeczeństwo utraciło zaufanie do polityków. Opozycja nie ma jednak żadnej odpowiedzi na to, co będzie po obaleniu rządu Donalda Tuska. W propozycjach Jarosława Kaczyńskiego widzę destrukcję. I na to nie będzie zgody - mówi senator Jan Rulewski.

Według senatora Rulewskiego premier Tusk jest pełen dobrej wiary i wysiłków, ale popełnia błąd nie dostosowując do tego technologii rządzenia. - Nie opiera się na tych szablach, których w Senacie jest 63 - podkreślił.

Jan Rulewski uważa, że osoby, które są zamieszane w aferę taśmową, powinny poddać się cezurze społecznej. - Piłka jest w grze. Premier nie wykluczył sankcji z tytułu tego pęknięcia, jedynie określił czas, kiedy to nastąpi - powiedział.

Senator Jan Rulewski odniósł się także do wyniku eurowyborczego PO. - Straciliśmy 2 mln wyborców, a nasi przeciwnicy zyskali, ale jednak społeczeństwo powiedziało Platformie: nadal bądź siłą wiodącą - zaznaczył.

Według gościa Trójki możliwe są wcześniejsze wybory, gdyby społeczeństwo utraciło zaufanie do polityków. Senator zauważył, że opozycja nie ma jednak żadnej odpowiedzi na to, co będzie po obaleniu rządu Donalda Tuska. - W propozycjach Jarosława Kaczyńskiego widzę destrukcję. I na to nie będzie zgody. Opozycja nie jest zdolna do podjęcia inicjatywy w zakresie kierowania krajem. PiS powiada, że będzie rząd techniczny, który z mocy definicji jest bzdurą, a z mocy układu politycznego niemożliwy do spełnienia. Zatem Polsce grozi destrukcja polegająca na tym, że może nie będzie rządu - powiedział.

Dokładnie 25 lat temu, 4 lipca 1989 roku, po raz pierwszy w wolnej Polsce zebrała się izba wyższa.- Według Jana Rulewskiego, Senat w ciągu tych 25 lat dobrze się wpisał w historię. - Rozpoczął gigantyczną pracę ustrojową wprowadzając samorząd, przywracał prawa, walczył o prześladowanych i porządkował sytuację w obszarze legislatury - powiedział.

Gość Trójki zwrócił także uwagę na wady związane z funkcjonowaniem Senatu. - Jest błąd wyborczy. Wybory do Senatu są tożsame z wyborami do Sejmu. Układ polityczny w Sejmie jest powtórzony w Senacie, bo tak zakłada ordynacja. Nie jesteśmy przybudówką Sejmu, ale czasem rządu. A to jest złe z punktu widzenia demokracji - podkreślił.

Jan Rulewski uważa, że Senat powinien być izbą refleksji. - Obecnie Senat przypomina ekipę remontową. (..) Niektórzy traktują go jako koło ratunkowe w stosunku do tego, co się dzieje w Sejmie i rządzie - zauważył.

Źródło: polskieradio.pl


bg Image