crop-Tq81wwqB7gKUSiG_180x130-0.png

Od wtorku 1 lipca wiele spraw załatwimy przez internet, bez wychodzenia z domu – pisze minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Za 20 zł, od ręki, w pliku PDF otrzymamy odpis z księgi wieczystej. Gdy go wydrukujemy, będzie miał moc dokumentu wydanego przez sąd. Elektroniczne księgi wieczyste zaczną działać już jutro – 1 lipca. Jednocześnie wystartuje elektroniczny Krajowy Rejestr Karny. Przedsiębiorcy nie będą musieli już czekać na zaświadczenie o niekaralności. Zacznie funkcjonować też Portal Sądownictwa Powszechnego (www.temida.gov.pl). Bez wychodzenia z domu sprawdzimy, jakie formularze należy złożyć i jaki sąd jest właściwy dla naszej sprawy.

Elektroniczne księgi wieczyste to maksymalne uproszczenie procedur i natychmiastowy dostęp do żądanych przez nas informacji.

Kilka kliknięć i gotowe

Po dokonaniu opłaty paroma kliknięciami pobierzemy plik PDF z odpisem z księgi wieczystej. Po wydrukowaniu stanie się dokumentem o wartości tradycyjnego odpisu. Zostanie opatrzony unikalnym kodem, którego autentyczność będziemy mogli sprawdzić przez internet w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.

Wysokość opłaty za dokumenty zależeć będzie od ich rodzaju. Przykładowo: za odpis zwykły księgi wieczystej zapłacimy 20 zł, a za odpis zupełny – 50 zł.

Oczywiście żądane dokumenty będziemy mogli też zamówić jako „tradycyjny" papierowy dokument, który otrzymamy pocztą. Opłata będzie jednak większa w stosunku do wersji elektronicznej (czyli takiej do samodzielnego wydrukowania). Szczegóły opłat są opisane w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 29 listopada 2013 r. (poz. 1412).

Ułatwienia dla rejentów

W przypadku ksiąg wieczystych często padały zarzuty, że ich odpisy są nieczytelne. Dziś prawie wszystkie z 20 milionów papierowych ksiąg zostały już zdigitalizowane. Jedną z najważniejszych nowości jest wyciąg z księgi wieczystej, czyli informacja o księdze wieczystej, ograniczona tylko do jednego czy paru wybranych działów.

Wprowadzenie elektronicznych ksiąg wieczystych to ułatwienie nie tylko dla stron, ale i dla zajmujących się ich sprawami notariuszy. Będą bowiem mogli odszukać nieruchomość, a dokładniej numer księgi wieczystej (po uprzedniej zgodzie ministra sprawiedliwości), na podstawie różnych kryteriów, jak gmina czy nazwisko, na przykład gdy klient kancelarii jest zainteresowany sprawą spadkową. To także udogodnienie dla komorników sądowych, którzy będą mogli szybciej ustalić majątek dłużnika.

Na zmianach skorzystają nie tylko notariusze i komornicy. Nowe rozwiązania ułatwią także walkę z przestępczością. Służby prowadzące dochodzenia czy śledztwa będą mogły np. po numerze PESEL czy adresie ustalić właściciela nieruchomości. To szczególnie ważne w sprawach bezpieczeństwa obrotu gospodarczego czy w walce z przestępczością zorganizowaną.

Zaświadczenie od ręki

Od początku lipca rusza także elektroniczny Krajowy Rejestr Karny. Aby skorzystać z usługi e-KRK, wystarczy na stronie ems.ms.gov.pl założyć konto użytkownika i online, po uiszczeniu opłaty 20 zł, będzie można pobrać zaświadczenie o niekaralności.

To niezwykle istotne dla przedsiębiorców. Do tej pory zdarzało się, że w oczekiwaniu na takie zaświadczenie właściciele nie mogli przystąpić do przetargów, do których konieczne były właśnie takie informacje z KRK.

Dokąd z pozwem

W sierpniu rusza pilotaż Portalu Sądownictwa Powszechnego. Będzie prowadzony w 70 sądach apelacji warszawskiej, gdańskiej i rzeszowskiej. Następnie sukcesywnie od września do końca 2014 r. portal będzie uruchamiany dla wszystkich sądów i ich interesantów.

Portal przejrzymy zarówno na komputerach, laptopach, jak i tabletach oraz smartfonach. Będzie dostosowany do ekranów dotykowych.

Portal o adresie www.temida.gov.pl to przede wszystkim baza wszelkich użytecznych informacji dla stron postępowania i ich pełnomocników, a także dla wszystkich osób, które zamierzają szukać wiedzy na temat funkcjonowania sądów. (...)

Cały tekst: rp.pl


bg Image