crop-xAO0iQ47G77t2ur_180x130-0.png

Premier prosząc o wotum zaufania dla rządu, wybrał odpowiedzialność za państwo i nie uleganie szantażom, nie podejmowanie decyzji personalnych pod wpływem nielegalnych podsłuchów - powiedział przewodniczący Klubu Rafał Grupiński.
Klub Parlamentarny zebrał się w środę późnym wieczorem, kiedy Sejm udzielił wotum zaufania rządowi PO-PSL, o które zwrócił się premier. Podczas posiedzenia nawiązano do afery podsłuchów, a obecni ministrowie, którzy zostali nagrani, przeprosili - jak relacjonował przewodniczący Klubu - za swoje zachowanie i wulgarny język, jakiego używali w rozmowach.

Rafał Grupiński przekonywał, że podsłuchani ministrowie - szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSZ Radosław Sikorski, były minister finansów Jacek Rostowski, minister w kancelarii premiera Paweł Graś oraz będący już poza PO były minister transportu Sławomir Nowak - nie mają kłopotu z tym, by publicznie przeprosić za swoje zachowanie, i zrobią to, gdy tylko nadarzy się okazja.

Przewodniczący Klubu, pytany o środową wypowiedź Sikorskiego w Sejmie, który mówił, że jest mu przykro z powodu całej sprawy, ale nie przeprosił, stwierdził, że to wynik sytuacji.

- Nie zawsze, pod naporem kamer, akurat to przychodzi do głowy (przeprosiny - red.). Są bieżące pytania - mówił przewodniczący Rafał Grupiński.

Sam Sikorski, wyrażając ubolewanie, ale nie przepraszając, mówił, że jego słowa były przeznaczone dla Rostowskiego, z którym zna się od 30 lat, a trafiły do opinii publicznej na skutek przestępstwa.

"Nie ma kryzysu państwa"

W opinii Rafała Grupińskiego, wczorajsze głosowanie nad wotum zaufania dla rządu uspokoiło opinię publiczną. - Cieszymy się, że mogliśmy pokazać, że rząd ma zdecydowaną większość w Sejmie, więc ma mandat do pełnienia ważnych funkcji - mówił.

- Nie ma kryzysu państwa, jest kryzys wizerunkowy kilku ministrów - dodał.

Zdaniem przewodniczącego Grupińskiego premier, który poprosił o wotum zaufania dla rządu, wybrał odpowiedzialność za państwo i nie uleganie szantażom, nie podejmowanie decyzji personalnych pod wpływem nielegalnych podsłuchów.

- Nie znaczy to, że takie decyzje za jakiś czas nie zostaną podjęte, o tym premier także mówił - wyjaśnił szef Klubu.

Rafał Grupiński zaznaczył, że nie będzie wcześniejszych wyborów. - Odbędą się one w normalnym, konstytucyjnym terminie jesienią 2015 r. - powiedział przewodniczący Klubu.

"To nie spisek"

Odnosząc się do afery podsłuchowej, Rafał Grupiński powiedział, że sprawa jest bardzo poważna. - Nie należy jej bagatelizować i sprowadzać tylko do włączania i wyłączania małych drobiazgów elektronicznych, które stały się symbolem naszych czasów - powiedział przewodniczący Klubu Rafał Grupiński.

- Nie mówiłbym o spisku, natomiast nie wiemy jeszcze, czy politycy nie zostali nagrani przy okazji działań prowadzonych wobec różnych grup biznesowych, by pozyskiwać tam informacje bądź używać szantażu - dodał.

Źródło: tvn24.pl


bg Image