crop-3VqSccbrxf3lIUj_180x130-0.png

Wystąpienie Kamińskiego nie było o temacie, czy o podmiocie głosowania. Podmiotem głosowania i przedmiotem głosowania miało być odebranie immunitetu, a nie kwestia prezydenckiej pary - mówi sekretarz generalny partii Paweł Graś.

Monika Olejnik: A gościem Radia ZET jest minister Paweł Graś, Platforma Obywatelska, witam Monika Olejnik, dzień dobry.

Paweł Graś: Dzień dobry, witam serdecznie.

Monika Olejnik: Jaką minę miał pan premier Donald Tusk, kiedy usłyszał, że Mariusz Kamiński zachował immunitet, między innymi, dzięki posłom z Platformy Obywatelskiej.

Paweł Graś: Na szczęście nie widziałem tej miny, ale miałem okazję później rozmawiać z panem premierem i powiem bardzo delikatnie nie był zadowolony z tego, co w parlamencie się stało.

Monika Olejnik: Może Platforma Obywatelska wstrząsnęła się wystąpieniem Mariusza Kamińskiego i posłowie uznali, że powinni głosować przeciwko odebraniu immunitetu.

Paweł Graś: Nie, ja myślę, że nie chodziło tutaj o wystąpienie. Ja rozmawiałem z wieloma posłami już po tym głosowaniu, część tłumaczyła, że nie zdawała sobie sprawy z wagi sytuacji i część skarżyła się na szefostwo...

Monika Olejnik: Przepraszam, czy są idiotami?

Paweł Graś: Część skarżyła się na szefostwo klubu, że nie było wcześniej klubu, nie było wcześniej sprecyzowanego stanowiska, mnie te wyjaśnienia nie przekonują. Ja uważam, zresztą żyłem w takim przeświadczeniu do wczoraj, że to posiedzenie jest m.in. dlatego tajne żeby komisja regulaminowa i sprawozdawca komisji regulaminowej, którzy zapoznali się z tajnym wnioskiem prokuratury i z tajnym uzasadnieniem tego wniosku, że to uzasadnienie zostanie na sali sejmowej posłom przekazane, no po to żeby nie tylko tych siedmiu, czy dziewięciu członków komisji regulaminowej, ale wszyscy posłowie mogli sobie wyrobić w tej...

Monika Olejnik: No dobrze i biedni, a tak mieli tylko Mariusza Kamińskiego...

Paweł Graś: ...w tej sprawie zdanie.

Monika Olejnik: ...słabego sprawozdawcę i byli jak dzieci we mgle.

Paweł Graś: Tak mieli Mariusza Kamińskiego, którzy rzeczywiście wygłosił jakąś tyradę nie na temat, bo nie odnosił się do zarzutów prokuratury, tylko jak zwykle przedstawił pewien obraz sytuacji.

Monika Olejnik: Pan słuchał tego wystąpienia?

Paweł Graś: Słuchałem tego wystąpienia, ale ponieważ to była część tutaj...

Monika Olejnik: Czy pan się wstrząsnął tak jak niektórzy posłowie?

Paweł Graś: Ta część była tajna, więc nie mogę mówić oczywiście o jego treści. Mnie to nie wstrząsnęło, bo część faktów, czy część okoliczności, które tam były przedstawiane były szeroko dosyć w różnym czasie przez media opisywane, więc stosunkowo nowych wątków było tam niewiele, ale to wystąpienie nie było o temacie, czy o podmiocie głosowania. Podmiotem głosowania i przedmiotem głosowania miało być odebranie immunitetu, a nie kwestia prezydenckiej pary, ta sprawa była badana przez inne organy, przez prokuraturę i to niech ona się tymi sprawami zajmuje.

Monika Olejnik: No, ale na tyle sprawa była mocna, tak, że - tak jak powiedziałam - Mariusz Kamiński zachował immunitet, czy wczorajszy dzień to jest porażka Platformy Obywatelskiej?

Paweł Graś: Ja uważam, że to jest taka trochę mieszanina niefrasobliwości i być może takiego już zbyt wczesnego rozluźnienia wakacyjnego. Myślę, że rzeczywiście część posłów nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji i z konsekwencji, które tego typu postawy...

Monika Olejnik: A dlaczego nie było klubu wcześniej, dlaczego przewodniczący Grupiński nie zrobił klubu?

Paweł Graś: A to dobre pytanie, ale to trzeba pytać przewodniczącego Grupińskiego.

Monika Olejnik: Ja nie będę pytała, ja pytam pana.

Paweł Graś: Podobno nie było sali, tak jak się dowiedziałem od przewodniczącego Grupińskiego.

Monika Olejnik: No to mogli się spotkać na trawie.

Paweł Graś: Więc rzeczywiście, no ta sytuacja pokazała, że... a przynajmniej taki dała pretekst tym posłom, którzy z tego głosowania się tłumaczyli, że no gdyby było posiedzenie klubu, gdyby był wyraźny sygnał, jak się w tej sprawie zachować...

Monika Olejnik: Gdyby dostali esemesy biedni, to by tak...

Paweł Graś: To głosowanie...

Monika Olejnik: ...esemesy, macie głosować tak i tak, to panowie i panie by wiedzieli, tak.

Paweł Graś: ...wyglądałoby inaczej. Jak powiedziałem, mnie te tłumaczenia nie przekonują, bo wydawało mi się oczywiste, że każdy kto jest już tyle lat parlamentarzystą w polityce i w PO, no to w tej konkretnej sytuacji no, powinien mieć ten azymut dosyć jasno wytyczony.

Monika Olejnik: A czy Rafał Grupiński nadal powinien być szefem klubu, skoro nie potrafi nawet w takiej prostej sprawie wytłumaczyć posłom o co chodzi.

Paweł Graś: To zawsze większość klubowa decyduje o tym, kto ma być szefem, szefem klubu.

Monika Olejnik: Pan jest za, czy przeciw.

Paweł Graś: Jak będzie kiedyś posiedzenie klubu, jak będę w tej sprawie pytany to oczywiście swoją opinię wyrażę, ale absolutnie nie będę...

Monika Olejnik: To ja pana pytam.

Paweł Graś: Ale absolutnie nie będę wyrażał jej w mediach, bo nie o to chodzi żeby tutaj teraz znowu Platforma zajmowała się sama sobą przy okazji tego głosowania, siłą rzeczy tak się stało, czego bardzo żałuję. Ale poradzimy sobie z tą sytuacją.

Monika Olejnik: Triumf PiS, hymn narodowy...

Paweł Graś: No ja nie bardzo rozumiem rzeczywiście...

Monika Olejnik: Hymn narodowy został odśpiewany przez PiS.

Paweł Graś: ...tego triumfalizmu, nie rozumiem tego, rzeczywiście tego triumfalizmu, bo zachowywali się tak, jakby co najmniej wygrali wybory i to wysoko, nie rozumiem tych zachwytów nad Mariuszem Kamińskim, bo gdyby rzeczywiście był odważnym człowiekiem i gdyby rzeczywiście był takim człowiekiem honoru, jak oni mówią, to po prostu sam by zrezygnował z immunitetu, skoro jest tak pewny swoich racji, skoro jest tak pewny tego wszystkiego o czym wczoraj mówił, no to mógł się zachować, jak poseł Kaczmarek, też nie poseł z mojej bajki, ale który dokładanie w identycznej sytuacji, w tej samej sprawie po prostu po wpłynięciu wniosku prokuratury zrezygnował z immunitetu i będzie dochodził swoich praw w prokuraturze i w sądzie. Tak samo mógł się zachować Mariusz Kamiński. Nie skorzystał z tego, a szkoda.

Monika Olejnik: Ale wie pan, ale to jest budujące dla Mariusza Kamińskiego, że głosowali za nim posłowie PO, PSL, Twojego Ruchu Janusza Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, to jest sukces.

Paweł Graś: No rzeczywiście powstała dosyć egzotyczna koalicja, no naprawdę usiłowałem nawet przygotować sobie jakąś błyskotliwą odpowiedź, bo wiedziałem, że pani redaktor oczywiście o tą sprawę mnie zapyta, ale szczerze mówiąc sam jeszcze do końca nie rozumiem tego, co się stało, pomimo rozmów z posłami z naszego klubu, pomimo rozmów z posłankami, potrzebujemy jeszcze trochę czasu żeby tą wiedzę na ten temat sobie troszeczkę poukładać.

Monika Olejnik: Nie, ale przyzna pan, że to jest śmieszna sytuacja dla państwa.

Paweł Graś: To nie jest dobra, na pewno to nie jest dobra sytuacja, ale to też nie jest taki powód do triumfu i do triumfalizmu w PiS.

Monika Olejnik: A dlaczego premier Donald Tusk nie przeszedł się na drugą stronę ulicy do sejmu, nie przebiegł i nie zagłosował?

Paweł Graś: Pan premier od samego początku, ponieważ była przewidziana rada ministrów, była przewidziana konferencja pana premiera i od początku było wiadomo, że na tym głosowaniu i na tym punkcie nie będzie. Natomiast część ministrów udało się zdążyć, części nie, no część była na wyjeździe, jak minister Sikorski...

Monika Olejnik: No, ale jeżeli ministrowie przyszli to dlaczego premier nie przyszedł? Nie chciał brać udziału w tej klęsce?

Paweł Graś: Dlatego, że od początku miał w tej sprawie inne plany, a nic nie zapowiadało, że będzie to klęska, bo zdawało się, że większość w tej sprawie, sądząc po wypowiedziach, jest stabilna. Jak powiedziałem mieszanina...

Monika Olejnik: Ale pan premier jest za odebraniem immunitetu czy przeciw.

Paweł Graś: Mieszanina niefrasobliwości i takiego zbyt wczesnego, wakacyjnego rozprężenia. Szkoda, bardzo mnie denerwuje szczerze mówiąc.

Monika Olejnik: Panie pośle, ale pan premier był za odebraniem immunitetu, czy nie?

Paweł Graś: Pan premier chyba był o to pytany, wczoraj podczas konferencji prasowej, w Platformie nigdy w tej sprawie, w sprawach immunitetów nie było dyscypliny. (...)

Cała rozmowa: radiozet.pl


bg Image