crop-wI69ESs4iDGjSkD_180x130-0.png

Polska polityka potrzebuje debaty, dysputy i otwartości, a nie zatłuczenia w ciemnych zaułkach – mówi przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Grzegorz Schetyna w rozmowie w TVP Info mówił o swoich relacjach z Donaldem Tuskiem, o sytuacji na Ukrainie, ale też o przyszłych wyborach: prezydenckich i samorządowych. 

Kosmiczny scenariusz 

W studiu padło pytanie o przyszłe wybory prezydenckie, w których niewykluczone, że przeciwko Bronisławowi Komorowskiemu stanie Donald Tusk. – To scenariusz kosmiczny, oczywiście. Wszystkie znaki na niebie mówią, że prezydent Komorowski będzie kandydował w drugiej kadencji, będzie walczył o reelekcję i jest bankowym kandydatem. I tutaj nic się nie powinno zdarzyć – odpowiedział Grzegorz Schetyna. 

„Grzegorz nie odmawia” 

Na pytanie o to, komu pomógłby w kampanii i czy w ogóle udzieliłby komuś pomocy, polityk odpowiedział: – Grzegorz nie odmawia. Zależy kto prosi oczywiście, i kto pyta – mówił. Jednocześnie wprost zadeklarował wsparcie dla prezydenta Komorowskiego. – Oczywiście, że tak, bo to jest dobry scenariusz na reelekcję, na walkę o pierwszą turę, bo to jest też takie symboliczne podkreślenie wagi tych pięciu lat prezydentury i tego, jak Polacy ją docenili – powiedział Grzegorz Schetyna. 

Polityk dodał, że jest jeszcze wiele pytań związanych z przyszłymi wyborami. – Jest pytanie o drugą kadencję. Jest pytanie, co będzie z wyborami parlamentarnymi, bo pół roku później są wybory parlamentarne i walka Platformy o trzecią kadencję. (…) Odpowiedzi trzeba szukać, tu wracam do wyborów samorządowych, to będzie bardzo poważny sondaż politycznych wyborczych preferencji Polaków – dodał. 

Pozytywne scenariusze 

– Uważam, że w polityce trzeba pisać scenariusze pozytywne, nie lubię takiego języka krwawego i twardego, jakiego używa Jarosław Gowin w tym kontekście. Nie lubię wywoływania złych relacji. Polska polityka potrzebuje debaty, dysputy i otwartości, a nie zatłuczenia w ciemnych zaułkach – komentował wypowiedzi innych polityków. 

O relacjach z premierem Grzegorz Schetyna powiedział, że są przyzwoite. Swoją rozmowę z Donaldem Tuskiem sprzed kilku tygodni skomentował krótko: – Rozmawialiśmy o polityce.

Źródło: tvp.info


bg Image