crop-78dIg0mWX066eCm_180x130-0.png

Decentralizacja Ukrainy przy zachowaniu jej jedności terytorialnej może pomóc rozwiązać konflikty polityczne - mówi poseł Marcin Święcicki, który jest szefem grupy ekspertów, doradzającej Ukrainie w sprawie reformy samorządowej.

"Reforma samorządowa na Ukrainie da jej regionom własne kompetencje, środki finansowe oraz aparat wykonawczy, bo ten dotychczasowy, mimo że był regionalny, podlegał prezydentowi" - powiedział Marcin Święcicki, który wspólnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim wziął udział w Kijowie w sobotniej uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Poseł Marcin Święcicki kieruje pracą zespołu ekspertów, których zadaniem jest pomoc ukraińskim władzom w sprawie przeprowadzenia reformy samorządowej.

Jak podkreślił, reforma samorządowa da Ukraińcom możliwość samodzielnego działania niezależnie od tego, z jakich regionów pochodzą, a jednocześnie pozwoli ona zachować terytorialną integralność kraju.

"Reforma samorządowa pozwoli zaspokoić aspiracje różnych regionów Ukrainy. Jak powiedział prezydent Petro Poroszenko: mieszkańcy będą mogli śpiewać własne piosenki, stawiać pomniki, komu zechcą i używać rosyjskiego języka. Ale jednocześnie w tym pakiecie reform nie ma i nie będzie możliwości opuszczania Ukrainy, która pozostanie państwem unitarnym, a nie federalnym" - podkreślił pan poseł Święcicki.

Polacy - w jego ocenie - mogą i powinni pomagać Ukraińcom w ich wysiłkach na rzecz rozwijania samorządów.

"Dzielimy się swoim doświadczeniem, jak w Polsce działa samorząd. Pokazujemy, jak rozdzieliliśmy kompetencje, jak zorganizowaliśmy finanse, że nie trzeba jeździć do Warszawy i prosić o budżet, tylko że każda gmina, powiat czy województwo ma swój własny budżet. Są przecież algorytmy, zasady, podatki i nie trzeba tego budżetu uzgadniać z Warszawą, w dodatku co roku i w każdej pozycji, tak jak to jest w tej chwili na Ukrainie" - powiedział Marcin Święcicki. Zapowiedział przy tym, że w tej sprawie polskie władze przedstawią stronie ukraińskiej odpowiednią metodologię działania.

"Życzymy Ukraińcom sukcesu, by ta decentralizacja pomogła rozwiązać konflikt polityczny z Rosją" - dodał.

Pytany o zaprzysiężenie i przemówienie nowego prezydenta Ukrainy poseł  Święcicki zwrócił uwagę na to, że poza zapowiedzią zmian decentralizacyjnych, Poroszenko podkreślił jedność Ukrainy. "Ważne było przypomnienie, że Ukraina, gdy się dzieliła, to zawsze na tym traciła i nie mogła wyjść na niepodległość" - zaznaczył pan poseł. Zwrócił także uwagę na zapowiedź Poroszenki dotyczącą przeprowadzenia wyborów we wschodnich rejonach Ukrainy, gdzie - w jego ocenie - ukraiński przywódca będzie szukał pokojowego wyjścia z konfliktu.

"Ważne jest jednak, żeby ta druga strona, czyli Rosja, również tego chciała" - podkreślił Marcin Święcicki.

wł/pap

bg Image