crop-4wq66R30lPaOXiL_180x130-0.png

Stajemy się ważni ze względu na geopolitykę, która kiedyś była naszym przekleństwem. Ta geopolityka i mądra polityka zagraniczna sprawia, że waga Polski rośnie - mówi europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Pytany, czego oczekuje po przemówieniu prezydenta USA, odpowiedział, że nie spodziewa się deklaracji w sprawie wiz. - Niech (Amerykanie - red.) przyjdą do nas i poproszą, aby je nam dać - stwierdził eurodeputowany.

- Stajemy się ważni ze względu na geopolitykę, która kiedyś była naszym przekleństwem. Ta geopolityka i mądra polityka zagraniczna sprawia, że waga Polski rośnie - dodał.

Świadczy o tym to, jak zaznaczył, że prezydent USA spotyka się z ukraińskim prezydentem elektem w naszym kraju. - 40 politycznych ważniaków zjeżdża do Warszawy - powiedział europoseł.

Ostrzegł jednocześnie przed megalomanią, "podszytą ukrywanym kompleksem niższości". - Realistycznie jednak oceniając, nasza rola rośnie. Mówią to niekoniecznie nam życzliwi, a my powinniśmy ten wiatr w żaglach wykorzystać - powiedział Jacek Saryusz-Wolski.

"Im więcej my zrobimy, tym lepiej nas potraktują"

Dopytywany, czy oczekuje od Obamy deklaracji ws. amerykańskich wojsk w Polsce, odpowiedział, że nie wie, czy takie zapewniania padną. - Może to być ukryte między wierszami, gdyby tak było, byłoby dobrze - powiedział.

W opinii Jacka Saryusz-Wolskiego, trzeba wzmocnić wojska NATO w naszym kraju. - Nie zapominając przy tym, że polskie wojsko też jest wojskiem NATO. Ponieważ tym chętniej nam pomoże (Sojusz - red.), jeśli postawimy na zbrojenia, solidną armię. Im więcej my zrobimy, tym lepiej nas potraktują - powiedział eurodeputowany.

Europoseł podkreślił, że "awantura wywołana przez prezydenta Rosji" skonsolidowała NATO i UE. - Putin wygrał na krótką metę, ale zacznie do niego docierać, że na średnią, długą metę będzie przegrywał - zaznaczył.

Jacek Saryusz-Wolski odniósł się także do wizyty w Polsce ukraińskiego prezydenta elekta Petra Poroszenki.

W jego opinii, poprosi on o dostawy broni na Ukrainę. - Ma prawo oczekiwać jakiegoś gestu bezpieczeństwa ze strony Ameryki - ocenił. Dodał, że w kwestii UE, Ukraina musi sama się z nią stowarzyszyć, Stany Zjednoczone tu bowiem nie pomogą.

Źródło: tvn24.pl


bg Image