crop-2w6H8MbZ9kLYB5h_180x130-0.png

Wystąpienie posła Waszczykowskiego pokazywało poziom wczorajszej debaty. Z jednej strony merytoryczne i nacechowane konkretami wystąpienie Radosława Sikorskiego, a z drugiej strony wystąpienie przedstawiciela klubu PiS, które właściwie było jednym wielkim atakiem – mówi sekretarz generalny partii Paweł Graś.

– Pan minister Radosław Sikorski bardzo precyzyjnie przedstawił działania Polski w ciągu ostatniego roku. Temu służy coroczne exposé i temu jest poświęcone – skomentował zarzuty opozycji, dotyczące braku konkretów w wystąpieniu szefa MSZ, Paweł Graś.

W ocenie sekretarza generalnego, wystąpienie Radosława Sikorskiego dotyczyło tego „co dokonało się w Polsce w ciągu ostatniego roku w polityce międzynarodowej. Przed jakimi wyzwaniami Polska stała, jakim wyzwaniom i jakim zadaniom musiała sprostać. Jak do tego odnosił się resort, którym pan minister kieruje i również mówił o tym, jak Polska będzie prowadzić politykę zagraniczną wobec tych wyzwań, które w tej chwili są najważniejsze”.

„Najważniejszy kryzys na Ukrainie”

– Najważniejsza w tej chwili jest sytuacja kryzysowa na Wschodzie i to żebyśmy zarówno w NATO, jak i Unii Europejskiej, umacniali naszą rolę. Istotny jest także sposób, w jaki to się będzie dokonywało – z jednej strony przy pomocy unii energetycznej i z drugiej strony przez zacieśnianie stosunków z naszymi amerykańskimi partnerami – dodał Paweł Graś.

"Jesteśmy wiarygodnym członkiem NATO"

– Jesteśmy wypróbowanym partnerem NATO, jesteśmy cenieni chociażby za to, że jako jedyny kraj w czasie kryzysu gospodarczego nie ograniczyliśmy wydatków na wojsko - to była taka ścieżka, w którą poszły wszystkie państwa Europy. Czyli jak było trudno, to zaczynali ścinać obronność – ocenił Paweł Graś.

– Myśmy w tej trudnej sytuacji tych wydatków nie ograniczali, co teraz procentuje - to zbudowało naszą wiarygodność w NATO i to nam dało argumenty teraz do dyskusji z naszymi partnerami: „bardzo proszę, mamy kryzysową trudną sytuację. Teraz drodzy sojusznicy liczymy na was” i ten odzew jest jak widać, i to bardzo mocny i wyraźny – dodał.

Źródło: tvp.info


bg Image