crop-zoRwp12O39V9973_180x130-0.png

Podpisując w imieniu Polski traktat o wejściu do Unii Europejskiej, ówczesny premier i szef dyplomacji wiedzieli, że podejmują słuszną decyzję. Nie mogli jednak wiedzieć, że sukces - zarówno dla Polski, jak i dla Unii - będzie tak duży - napisał Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski.

Dekadę temu Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami stała się członkiem Unii Europejskiej. Było to możliwe dzięki naszej tytanicznej pracy nad spełnieniem kryteriów. Nie weszliśmy do Unii na kredyt czy na piękne oczy. Przeprowadziliśmy głębokie reformy i zmiany w naszym kraju, wręcz urządziliśmy go od nowa. W ciągu zaledwie kilkunastu lat zbudowaliśmy demokrację i wolny rynek - dwa filary, na których opiera się zjednoczona Europa.

Postęp był możliwy dzięki wejściu przez Polskę w 1989 r. na drogę transformacji. 4 czerwca uczcimy 25 lat od pierwszych pluralistycznych, ale jeszcze nie w pełni wolnych wyborów w naszym kraju. Były to pierwsze wybory w tej części Europy z udziałem antykomunistycznej opozycji po dziesięcioleciach ograniczonej suwerenności.

Po czterech dekadach eksperymentu komunistycznego Polska stała się bankrutem gospodarczym i politycznym. Raczej bólem głowy dla świata niż wartością dodaną. Dziś rozwiązujemy problemy Europy oraz w naszym sąsiedztwie. Jesteśmy dowodem na to, że przy odpowiedniej determinacji i korzystnej koniunkturze można odmienić bieg historii. Ciesząc się z osiągnięć, jesteśmy gotowi inspirować nimi innych na Ukrainie, w Tunezji czy Mjanmie. Niezależnie od tego, gdzie mieszkają, jaki mają kolor skóry, jaką wyznają religię.

W tym szczególnym roku okrągłych rocznic naszych dokonań zachęcam do zapoznania się z polską drogą do wolności, integracji europejskiej i budowy nowoczesnego państwa. A także z naszymi osiągnięciami. Przysłowie mówi, że liczby nie kłamią. W ciągu ostatnich 10 lat członkostwa w UE nasz PKB zwiększył się o połowę (48,7 proc.). W latach 2008-13, czyli światowego kryzysu gospodarczego, łączny wzrost PKB Polski wyniósł ponad 20 proc. Był to bezapelacyjnie najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej.

Nie przytaczam tych danych, by się chwalić, ale żeby udowodnić, że Polska i Polacy umiejętnie wykorzystali daną im przez historię szansę. W 2012 r. skumulowaną wartość zagranicznych inwestycji w Polsce szacowano na blisko 178 mld euro. To niemal czterokrotny wzrost w porównaniu z 2003 r., kiedy w Polsce zainwestowano około 46 mld euro. W ciągu ostatnich 10 lat członkostwa w Unii powstały w Polsce dwa miliony nowych miejsc pracy. (...)

Źródło: wyborcza.pl

Foto: PAP


bg Image