Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/rqxPJk61I7MwZY5.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/rqxPJk61I7MwZY5.png'
rqxPJk61I7MwZY5.png
Niezbędne jest takie stanowisko UE, by prezydent Wiktor Janukowycz zrozumiał, że dalsza eskalacja działań milicji wobec demonstrantów spotka się ze stanowczą reakcją Unii - powiedział Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna. Nie można teraz odwrócić się od Ukrainy - dodał.

Odnosząc się do najnowszych wydarzeń w Kijowie Grzegorz Schetyna powiedział w środę dziennikarzom w Sejmie, że jeśli na Ukrainie nie zapadnie decyzja o rozpoczęciu rozmów, to będziemy świadkami eskalacji sytuacji na Majdanie. "Dzisiaj po południu, wieczorem i w nocy, i to grozi już scenariuszem siłowym, a tego wszyscy chcą uniknąć" - dodał.

Na pytanie, czy nadszedł już moment, by wydany został zakaz wjazdu władz ukraińskich na teren UE, Grzegorz Schetyna odpowiedział, że "kwestia polityki wizowej, wszystkiego, co się z tym wiąże" musi, w jego przekonaniu, "zostać dzisiaj opisana" przez przebywającą od wtorku w Kijowie szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

"(Musi zostać pokazane), że sankcje będą bardzo dotkliwe i będą podjęte przez Unię Europejską podobnie jak w stosunku do Białorusi. Janukowycz musi sobie zdawać sprawę, że ta nocna akcja i możliwa dalsza eskalacja działań milicji spotka się ze stanowczym stanowiskiem Unii, i że to się stanie jeszcze dzisiaj czy jutro. To jest niezbędne" - powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Na uwagę, że prezydent Janukowycz "już stanął po określonej stronie" Grzegorz Schetyna odparł, że "ciągle nie ma tej decyzji".

"Proszę zobaczyć, że mamy właśnie takie zachowania: z jednej strony rozmowa czy opisywanie szansy ma okrągły stół, z drugiej strony działania milicji. Ciągle jeszcze nie ma ostatecznej decyzji, na Ukrainie ciągle wszystko może się jeszcze wydarzyć, ważne jest, żeby ten pozytywny scenariusz został napisany i realizowany, tak jak wszyscy oczekują tego w Europie" - powiedział szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Grzegorz Schetyna podkreślił, że dlatego "bardzo ważne jest, żeby nie odwrócić się od Ukrainy dzisiaj, żeby jej nie odepchnąć, tylko żeby być z nią i emocjami, i politycznym pomysłem, i determinacją w jego realizacji".

"To jest bardzo intensywne, to się wszystko dzieje, nic się jeszcze nie zdarzyło, nie jest nic zamknięte, więc bądźmy dobrej myśli" - dodał. Zapowiedział, że Komisja Spraw Zagranicznych będzie jeszcze rozmawiać o sytuacji na Ukrainie.

W nocy z wtorku na środę wojska wewnętrzne MSW Ukrainy i oddziały specjalne milicji Berkut próbowały przejąć kontrolę nad Majdanem Niepodległości w Kijowie, gdzie trzeci tydzień trwają protesty zwolenników integracji z UE.

wł/pap

Foto: PAP


bg Image