2013-12-04-poslowiezwizyta-foto.png

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, jej wiceprzewodniczący Robert Tyszkiewicz i szef komisji mniejszości narodowych Miron Sycz udali się w środę do Kijowa.

Posłowie planują spotkanie z ukraińskimi przedstawicielami parlamentarnej koalicji i opozycji.
Posłowie chcą podzielić się przesłaniem zawartym w tekście uchwały przyjętej przez polski parlament. "Jedziemy do Kijowa na zaproszenie wiceprzewodniczącego parlamentu Rusłana Koszułynskiego. Planujemy przede wszystkim spotkania w parlamencie, zarówno z partiami opozycyjnymi, jak i koalicją rządzącą. Przekażemy przesłanie od polskiego Sejmu, które zawarliśmy w uchwale przyjętej we wtorek przez izbę. Chcemy zachęcać do dialogu i kontynuowania wysiłku na rzecz (zbliżenia do) Europy" - mówi Robert Tyszkiewicz.
Apelujemy do rządzących i opozycji na Ukrainie o pilne podjęcie rozmów na rzecz narodowego porozumienia w sprawie integracji europejskiej - głosi przyjęta przez Sejm przez aklamację uchwała w sprawie sytuacji na Ukrainie.

"Będziemy też na kijowskim Majdanie, aby spotkać się z protestującymi i wyrazić naszą solidarność. To jest plan na teraz, a co jeszcze - zobaczymy na miejscu. Sytuacja jest dynamiczna, będziemy na bieżąco reagowali na rozwój wydarzeń" - dodał poseł Tyszkiewicz.

W przyjętej we wtorek uchwale polscy posłowie potępili "nieuzasadnione użycie siły wobec uczestników i obserwatorów organizowanych w ostatnich dniach protestów" na Ukrainie przeciwko decyzji władz o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

"Jednocześnie apelujemy do wszystkich sił społecznych na Ukrainie o zapewnienie pokojowego przebiegu demonstracji" - zaznaczono w uchwale. Sejm wyraził także "pełną solidarność z obywatelami Ukrainy, którzy z wielką determinacją pokazują dziś międzynarodowej opinii publicznej, że chcą, aby ich kraj stał się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej". "Pragniemy zapewnić, Że Polska uczyni wszystko, aby drzwi do Europy pozostały dla Ukrainy otwarte" - głosi uchwała.

wł/pap

bg Image