Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/H8A57PQp875tZ09.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/H8A57PQp875tZ09.png'
H8A57PQp875tZ09.png
Władze Rosji dopuściły się aktu agresji - oświadczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna podczas debaty w Sejmie nad informacją o sytuacji na Ukrainie. Jak podkreślił, zadaniem Polski jest wsparcie dla integralności Ukrainy. Grzegorz Schetyna apelował o jednolite stanowisko polskich polityków.

"Władze Rosji dopuściły się aktu agresji, musimy to wprost powiedzieć, ten akt agresji uderza w podstawy funkcjonowania społeczności międzynarodowej, uderza w Kartę Narodów Zjednoczonych ONZ. Suwerenność i integralność Ukrainy została naruszona przez Rosję, zasłanianie się interesami mniejszości rosyjskiej brzmi cynicznie" - podkreślił Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych przekonywał, że zadaniem Polski jest wsparcie dla integralności Ukrainy. "Reakcja wolnego świata, nasza reakcja, na serię rosyjskich zachowań musi być jednoznaczna, zdecydowana i ostra" - podkreślił.
Grzegorz Schetyna zapewnił, że europejska droga dla Ukrainy jest ciągle otwarta, a Polska musi pilnować, żeby pozostała taka nadal. Poseł zauważył, że Polska od dawna była ambasadorem Ukrainy, a teraz musi być również jej obrońcą. "Jesteśmy obrońcami Majdanu, symbolu niezłomności i zwycięstwa, dzisiaj możemy powiedzieć, że zawsze będziemy obrońcami Majdanu, symbolu obrony przed bezprawiem, naruszaniem elementarnych standardów demokracji, podstawowych norm prawa międzynarodowego, zawsze będziemy po stronie wolności i solidarności" - zapewnił.

"Prezydent Rosji nie może uwierzyć w to, że to społeczeństwo daje legitymację do działań politykom, a nie odwrotnie, to wola narodu - a tak jest przecież na Ukrainie - potrafi prowadzić do obalania murów, podziałów i likwidowania żelaznej kurtyny" - podkreślił Grzegorz Schetyna.

Jego zdaniem, kryzys na Ukrainie jest "największym wyzwaniem dla Europy, reszty świata, dla nas wszystkich". "Polacy dzisiaj jednym głosem bronią suwerenności Ukrainy - mówił poseł. - Tylko w porozumieniu i zbudowaniu wspólnoty jesteśmy w stanie szukać i znaleźć pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie". Jak dodał, "Majdan stał się symbolem oporu społecznego i budowania jedności narodu, przeciwko złej władzy". "Dzisiaj wszyscy w polskim parlamencie jesteśmy z Ukrainą i Ukraińcami, wiemy, że musimy wspierać Ukraińców" - zapewnił Grzegorz Schetyna. Jak dodał, pozycja Polski w UE i NATO "predysponuje" nas do tego, żebyśmy byli rzecznikami sprawy ukraińskiej. Poseł przypomniał, że Polska, razem ze Szwecją była orędownikiem Partnerstwa Wschodniego, była "motorem i czynnikiem napędzającym" negocjacje umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą. "Musimy dla Ukrainy zrobić więcej, nie tylko w sferze deklaracji" - przekonywał.

Grzegorz Schetyna apelował też o jednolite stanowisko wszystkich środowisk politycznych w Polsce w kwestii konfliktu na Ukrainie. Jak dodał, w sprawie Ukrainy zobaczyliśmy jedność polskiej klasy politycznej, dzięki czemu jesteśmy słyszalni w Kijowie i Brukseli.

wł/pap


bg Image