Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/51pk285L76bhdII.jpg'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/51pk285L76bhdII.jpg'
51pk285L76bhdII.jpg
Posłowie Platformy Obywatelskiej wystosowali w środę do KRRiT i zarządu TVP list w sprawie programu Jana Pospieszalskiego, w którym oskarżono prof. Bronisława Geremka o zdradę ruchu Solidarności. Według posłów PO, TVP znowu stała się forum wojny propagandowej

 

 

 

Posłowie Platformy Obywatelskiej wystosowali w środę do KRRiT i zarządu TVP list w sprawie programu Jana Pospieszalskiego, w którym oskarżono prof. Bronisława Geremka o zdradę ruchu Solidarności. Według posłów PO, TVP znowu stała się forum wojny propagandowej.

Pospieszalski uważa, że taka krytyka to działania obliczone na usunięcie jego cyklu z telewizji publicznej. Sprawę będzie wyjaśniać KRRiT.
Politycy PO podkreślili w przekazanym w środę PAP liście, że 8 grudnia w programie "Bliżej" posłużono się oszczerstwem i insynuacją. "Telewizja Publiczna, nie po raz pierwszy zresztą, za sprawą tego autora i jego współpracowników, stała się forum wojny propagandowej, która nie ma nic wspólnego z wolnością słowa i pluralizmem poglądów" - napisali.

"W programie złamano wszelkie standardy, jakich oczekujemy od nadawcy publicznego. Kłamstwo zastąpiło prawdę, a komunistyczna fałszywka stała się głównym dowodem rzekomej zdrady człowieka, któremu tak wiele zawdzięcza wolna, demokratyczna Polska".

Od KRRIT i zarządu TVP politycy PO oczekują "stosownej reakcji na to skandaliczne wydarzenie". "Działań, które sprawią, że misją telewizji publicznej stanie się przyzwoitość, rzetelność i etyka zawodowa, a obrzucanie tam błotem kogokolwiek nie będzie tam miało prawa wstępu" - napisano w liście podpisanym przez Rafała Grupińskiego, Iwonę Śledzińską-Katarasińską, Grzegorza Schetynę, Sławomira Rybickiego, Andrzeja Halickiego, Stefana Niesiołowskiego i Jerzego Borowczaka.

Chodzi o program "Jan Pospieszalski: Bliżej" wyemitowany z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Pokazano w nim fragment filmu Grzegorza Brauna pt. „Towarzysz generał” (o generale Wojciechu Jaruzelskim) dotyczący dokumentu - depeszy ambasadora komunistycznych Niemiec (NRD) do kierownictwa służb specjalnych tego kraju. Relacjonował on rozmowę, którą przed wprowadzeniem stanu wojennego, jesienią 1981 r., miał odbyć z ówczesnym ministrem rządu PRL Stanisławem Cioskiem. Ciosek miał powiedzieć, że Geremek mówił mu, iż "po siłowej konfrontacji z władzą Solidarność mogłaby powstać na nowo, jako rzeczywisty związek zawodowy, bez Matki Boskiej w klapie, bez programu gdańskiego, bez politycznego oblicza i ambicji sięgania po władzę". W materiale wypowiadał się historyk IPN Wojciech Sawicki, który odkrył dokument. Powiedział, że "nie można bardziej zdradzić ruchu, którego jest się wpływowym doradcą".

wł/pap

 

Warszawa, 14 grudnia 2011r.

 

List otwarty grupy Posłów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Zarządu TVP SA

W ostatnim (8.12.br) wydaniu programu „Bliżej” Jana Pospieszalskiego posłużono się oszczerstwem i insynuacją by zdezawuować postać nieżyjącego prof. Bronisława Geremka. Telewizja Publiczna, nie po raz pierwszy zresztą, za sprawą tego autora i jego współpracowników, stała się forum wojny propagandowej, która nie ma nic wspólnego z wolnością słowa i pluralizmem poglądów.

W programie złamano wszelkie standardy jakich oczekujemy od nadawcy publicznego. Kłamstwo zastąpiło prawdę a komunistyczna fałszywka stała się głównym dowodem rzekomej zdrady człowieka, któremu tak wiele zawdzięcza wolna, demokratyczna Polska.

Oczekujemy od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Zarządu TVPSA stosownej reakcji na to skandaliczne wydarzenie. Działań, które sprawią, że misją telewizji publicznej stanie się przyzwoitość, rzetelność i etyka zawodowa, a obrzucanie błotem kogokolwiek nie będzie tam miało prawa wstępu.

 

/ - /Jerzy Borowczak

/ - /Rafał Grupiński

/ - /Andrzej Halicki

/ - /Stefan Niesiołowski

/ - /Sławomir Rybicki

/ - /Grzegorz Schetyna

/ - /Iwona Śledzińska – Katarasińska


bg Image