Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/10xlGs9G3Ny9EQf.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/10xlGs9G3Ny9EQf.png'
10xlGs9G3Ny9EQf.png
We wtorek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. W konferencji udział wzięli posłowie: Paweł Olszewski oraz Mariusz Witczak.

W ocenie polityków Platformy Obywatelskiej po piątkowym wyroku sędziego Igora Tulei w sprawie doktora Mirosława G. mamy do czynienia z "ordynarnym atakiem" PiS i SP na niezawisły sąd. PO uważa, że należy być wdzięcznym sędziemu za to, że nie przeszedł obojętnie wobec rażących przykładów naruszania prawa.

Według posłów PO Pawła Olszewskiego i Mariusza Witczaka, fakty przedstawione przez sędziego Tuleyę to "zaledwie czubek góry lodowej" sposobu funkcjonowania służb specjalnych w "IV RP". Według PO, służby te działały za aprobatą ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, a inspirowane były przez ówczesnego ministra sprawiedliwości, obecnie szefa SP Zbigniewa Ziobrę.

 

Politycy PO przekonują, że uzasadnienie wyroku przedstawione przez sędziego Tuleyę to dowód na zasadność wniosków do Trybunału Stanu wobec Kaczyńskiego i Ziobry (wnioski trafiły do Sejmu pod koniec ubiegłego roku). "Twardo podtrzymujemy pogląd, że wykorzystywanie służb do prześladowania obywateli i opozycji politycznej jest naganne i musi zostać zbadane przez Trybunał Stanu" - podkreślił poseł Mariusz Witczak.

Poseł PO Paweł Olszewski powiedział, że jest sytuacją nie do zaakceptowania, iż politycy, którzy "stworzyli system opresyjny" nie tylko nie poczuwają się do winy, ale poprzez atak na sędziego Tuleyę podważają instytucje demokratycznego państwa. "Liczylibyśmy, że wyjdą i przeproszą. A jest za co przepraszać" - stwierdził polityk PO.

W ocenie polityków PO niedorzeczna i niestosowna jest zapowiedź Solidarnej Polski złożenia wniosku o pociągnięcie sędziego Tulei do odpowiedzialności dyscyplinarnej, a także złożenia wniosku do prokuratury w związku z - jak twierdzi SP - możliwością niedopełnienia obowiązków przez sędziego.

PO uważa też, że sędzia Tuleya we właściwym momencie - bo dopiero po ogłoszeniu wyroku - zapowiedział złożenie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu składania fałszywych zeznań przez świadków w procesie Mirosława G. oraz naruszenia pewnych procedur przez organy ścigania.

"Dziwię się politykom Solidarnej Polski i PiS, że w tak ordynarny sposób próbują atakować niezawisłość sądu, bo to nie mieści się w granicach myślenia o państwie prawa" - powiedział Olszewski. "Dzisiaj jasno widać, jak (...) animatorzy IV RP traktowali obywateli. Bronią się jak mogą, próbują zamulać dyskusję na ten temat" - dodał poseł Mariusz Witczak.

 

wł/PAP


bg Image