Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/sZ54Rk6gD614NsM.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/sZ54Rk6gD614NsM.png'
sZ54Rk6gD614NsM.png
We wtorek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. W konferencji udział wzięli poseł Krzysztof Kwiatkowski oraz poseł Witold Pahl.

Wpisywanie do pism procesowych w sprawach dotyczących egzekucji komorniczej nie tylko imienia i nazwiska dłużnika, ale również adresu oraz numeru PESEL, NIP lub numeru w KRS - przewiduje przygotowany przez PO projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Przewodniczący sejmowej komisji kodyfikacyjnej Krzysztof Kwiatkowski poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt zmian dotyczących egzekucji komorniczej jest już gotowy i zostanie złożony w Sejmie. Projekt zakłada, że w piśmie procesowym, które jest pierwszym w danej sprawie, oprócz imienia i nazwiska dłużnika ma być ujęty również nr PESEL dla osoby fizycznej lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym albo NIP w przypadku osoby niefizycznej, a także adresy stron postępowania. Ustalenie numeru PESEL czy innego numeru identyfikującego stronę postępowania należałoby - wynika z projektu - do strony inicjującej.

Poseł Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że dotychczasowe regulacje dotyczące odzyskiwania należności nie zmieniły się w zasadzie od lat 60., a w tym czasie zwiększyła się mobilność obywateli i intensywność obrotu gospodarczego. "I bardzo ważnym stało się, by nie tylko wierzyciel miał skuteczne narzędzia do odzyskiwania swoich pieniędzy, ale też, by te narzędzia były kierowane rzeczywiście wobec tego, który jest dłużnikiem, a nie wobec osoby, która w sposób przypadkowy jest zobowiązana do regulacji długu, bo nosi np. to samo imię i nazwisko" - zaznaczył poseł PO.

Poseł przypomniał, że w ubiegłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało porozumienie z MSW, umożliwiające sądom korzystanie z bazy danych PESEL. "To niepowtarzalne narzędzie identyfikacji, które ze 100 proc. dokładnością umożliwia sprawdzenie danych określonej osoby" - podkreślił. Dodał, że to w praktyce uniemożliwi pomyłki.

Poseł Witold Pahl tłumaczył, że potrzebne jest także rozbudowanie klauzuli o wykonalności - dokumentu, w oparciu o który komornik dokonuje egzekucji - w niej również powinien znaleźć się nr PESEL lub numer w KRS czy NIP dłużnika. Podkreślił, że PO chce też wprowadzić skuteczniejsze niż do tej pory dyscyplinowanie - sąd będzie mógł nakładać grzywnę w przypadku, gdy zostanie wprowadzony w błąd co do tożsamości dłużnika.

 

wł/PAP


bg Image