Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/Vb12D1wsa2Ze7cb.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/Vb12D1wsa2Ze7cb.png'
Vb12D1wsa2Ze7cb.png
We wtorek rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Sejmu. Premier Donald Tusk poinformuje posłów o wynikach niedawnego szczytu UE ws. budżetu na lata 2014-2020; Sejm zajmie się też projektem ustawy zezwalającej na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego.

Cały wtorek będzie poświęcony wyłącznie sprawom europejskim. Debata łączna nad informacją premiera o szczycie UE oraz nad sprawą ratyfikacji paktu ma potrwać 10 godzin. Głosowanie nad rządową ustawą - w środę.

"To będzie historyczna debata, jeśli chodzi o sprawy polskie, o miejscu Polski w Europie" - podkreśliła na briefingu prasowym marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Przywódcy UE na szczycie w Brukseli uzgodnili kompromis w sprawie nowego budżetu. Przewiduje on, że w ciągu siedmiu lat zobowiązania Unii sięgną w sumie 960 mld euro, a rzeczywiste płatności - 908 mld euro. Polska w ramach nowej unijnej perspektywy ma otrzymać 105,8 mld euro, czyli o prawie 4 mld euro więcej niż w poprzednim budżecie, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro.

Premier zapowiadał, że sejmowa debata w sprawie paktu fiskalnego ma być połączona z dyskusją o przyszłości eurolandu i polskiej drodze do przyjęcia euro.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

 

wł/PAP


bg Image